Co je PayPal a jak funguje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

PayPal nabízí bezpečnější platby na internetu, převody peněz i elektronickou peněženku

,
PayPal nabízí bezpečnější platby na internetu, převody peněz i elektronickou peněženku

Obáváte se při nákupech na internetu běžnou platební kartou zneužití vašich dat či peněz? Větší bezpečí plateb a úsporu času nabízí systém PayPal. Kromě placení ho můžete používat i pro převody peněz či jako elektronickou peněženku.

Jak funguje PayPal

PayPal je internetový platební systém, který umožňuje platby za nákupy na internetu a převody peněz mezi jednotlivými PayPal účty.

Každý uživatel systému PayPal má svůj účet, do kterého se přihlašuje obdobně jako do internetového bankovnictví. Přihlašovacími údaji se pak také potvrzují platby v e-shopech.

Po přihlášení do PayPal účtu jej můžete užívat jako osobní elektronickou peněženku, do níž si budete převádět finanční prostředky přímo ze svého účtu.

Přes systém se mohou přesouvat peníze mezi všemi uživateli PayPalu, tedy nejen obchodníky, ale i soukromými osobami. Na účet PayPalu vám může poslat peníze jakýkoli jiný uživatel této služby.


Naše rada: SEPA platba do zahraničí ušetří peníze a dává jistotu data doručení


Účet PayPalu nabízí jeho vlastníkům i další výhody. Při propojení s platební kartou přispějete k ochraně svých peněz při online transakcích a ušetříte čas strávený vyplňováním údajů z platebních karet, který strávíte při běžných internetových transakcích.

Zabezpečení online plateb se hodí především při internetových nákupech ze zahraničí, pokud nemáte s konkrétním obchodníkem předchozí zkušenosti a nemáte o něm žádné hodnověrné reference.

PayPal můžete v tomto případě využít k tomu, abyste nemuseli sdělovat údaje o své kartě. Váš provázaný účet PayPal s platební kartou se sám postará o to, aby vám z karty odešel k obchodníkovi požadovaný obnos peněz.

Zapamatujte si: Prostřednictvím Paypal se nakupuje snadno. Stačí, aby systém měli obchodníci na českých nebo zahraničních internetových obchodech jako jednu z platebních metod. Při výběru zboží budete přesměrování na web, kde se k účtu přihlásíte. Transakci potvrdíte bez vypisování údajů z karty. Nemusíte vyplňovat adresu, na kterou se má nákup doručit. Měla by se stáhnout sama z PayPal účtu.

PayPal účet

Založení PayPal účtu je poměrně jednoduché. Potřebujete k tomu e-mailovou adresu a svoji platební kartu.

PayPal přihlášení
• Otevřete stránku www.paypal.com a zaregistrujte si běžný osobní účet
• Vyplňte vstupní identifikační údaje: jméno, příjmení, e-mailovou adresu a „silné“ heslo
• Zadejte „Vytvořit účet“. Pokud se přihlásíte do emailu a dáte potvrdit vytvoření účtu, otevře se tabulka, do které zadáte heslo a přihlásíte se kliknutím na PayPal login. Poté se zobrazí váš PayPal účet.
• Pro převody peněz a nákupy je nutné doplnit údaje o platební kartě (spárování karty) a na PayPal účet bankovním převodem převést peníze.
• Při zakládání PayPal účtu musíte mít na platební kartě kladný zůstatek. V opačném případě vám systém kartu nezaregistruje. Po zadání platební karty s kladným zůstatkem vám systém rovnou nabídne přihlášení do vašeho účtu.
Zopakujte si: Žádný systém není zcela bezpečný. Pokud někdo zjistí vaše přihlašovací údaje, může vám vykrást PayPal účet podobně jako v běžném internetovém bankovnictví. Je proto dobré pravidelně měnit heslo a nastavit si denní limit transakcí.

PayPal poplatky

Zřízení účtu u PayPal je zdarma. Zda bude služba PayPal bezplatná nebo s poplatky, záleží na typu transakce, způsobu platby, který je použit k jejímu uhrazení, a zda se jedná o platbu vnitrostátní či do zahraničí.

Žádné poplatky se například neplatí za domácí osobní platební transakce.

Zdarma jsou také přeshraniční osobní platební transakce zaslané do zemí Evropského hospodářského prostoru v eurech či švédských korunách.


Cestovní pojištění k platební kartě: pro a proti


Pokud nakupujete zboží nebo služby přímo z nabitého účtu PayPal, také neplatíte žádné poplatky. Platí to pro případy, že není nutné provést převod měny.

Výčet poplatků je poměrně široký, proto je třeba prostudovat tabulku poplatků na oficiálních stránkách PayPal.

Čtěte také:

Jak se zdaňují příjmy ze zahraničí

Kontokorent je vhodná finanční rezerva. Je však třeba dodržovat platební morálku

Refundace, nebo-li vratka, se používá v byznysu i pracovních vztazích

PayPal zablokoval účet Ku Klux Klanu po týdnu urgencí. Podle kritiků pozdě

Kolik stojí daňový poradce

Ohodnoťte tento článek
Diskuze