Novým předsedou představenstva provozovatele ropovodů Mero je Jaroslav Kocián - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Novým předsedou představenstva provozovatele ropovodů Mero je Jaroslav Kocián

, čtk,
Novým předsedou představenstva provozovatele ropovodů Mero je Jaroslav Kocián
Zdroj: Mero

Novým předsedou představenstva státem ovládaného provozovatele ropovodů Mero je Jaroslav Kocián. Zvolen byl na dnešním zasedání představenstva. Členem vedení firmy je Kocián od tohoto pondělí. O pozici člena představenstva Mera mělo zájem 16 lidí, Kocián vyhrál výběrové řízení vypsané ministerstvem financí, jehož prostřednictvím je stát jediným vlastníkem firmy.

Nový šéf Mera vystudoval Univerzitu obrany v Brně a získal certifikát na NATO Defense College v Římě. Je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné a rovněž bezpečnostní prověrky NATO Top Secret.

Profesní zkušenosti má z především z ministerstva obrany, kde působil na vrcholných manažerských postech spojených převážně s řízením logistiky. Naposledy na ministerstva pracoval jako zástupce náčelníka generálního štábu. Z pozice velitele sil podpory byl například zodpovědný za správu majetku, akvizice, logistiku, včetně přepravy, skladování a distribuci pohonných hmot a za spolupráci se Správou státních hmotných rezerv.

 Jaroslav Kocián, archivní foto
Jaroslav Kocián

Kocián v pozici předsedy představenstva Mera vystřídal Stanislava Brunu, kterému ministerstvo financí na začátku ledna neprodloužilo smlouvu. Bruna stál v čele firmy spravující státní ropovody od začátku roku 2015, letos 7. ledna mu v představenstvu firmy vypršelo čtyřleté funkční období. Podle informací Lidových novin (LN) mu ministerstvo financí neprodloužilo smlouvu na základě dopisu, který přišel těsně před vypršením funkčního období a upozornil na ředitelovy údajné prohřešky. Autor nebo autoři textu dopisu podle LN popisují Brunu jako manažera, který kryje machinace firemní právničky s podnikovým sociálním fondem.


Regulační úřad otočil: česko-rakouský plynovod dostal šanci

 ilustrační foto


Akciová společnost Mero ČR vznikla v lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Vlastní a spravuje ropovod IKL a českou část ropovodu Družba. Kromě správy obou ropovodů provozuje centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Ve vedení Mera jsou ještě místopředseda představenstva Otakar Krejsa a člen představenstva Milan Hořák.

Hospodářské výsledky firmy za loňský rok dosud nejsou k dispozici. V roce 2017 měla firma čistý zisk 467 milionů korun, který byl meziročně o téměř 43 procent vyšší. Tržby firmy stouply o 16,7 procenta na 1,96 miliardy korun.

Dále čtěte:

EU se dohodla na kompromisních pravidlech pro plynovod Nord Stream 2

Plynárenská firma Linde chystá zpětný odkup akcií za šest miliard dolarů

Nord Stream 2 bude do konce roku hotov, zní z OMV. Americké výhrůžky sankcemi ho nezastaví

Energie zdarma: odpadní teplo by mohlo vytápět 800 tisíc českých domácností

 Vysoké pece v Třineckých železárnách