Nejsvobodnější ekonomikou světa je Hongkong, Česko na 22. místě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejsvobodnější ekonomikou světa je Hongkong, Česko na 22. místě

, čtk,
Nejsvobodnější ekonomikou světa je Hongkong, Česko na 22. místě
Zdroj: Pixabay.com

Česká republika je 22. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 162 sledovaných států světa. Umístila se tak na stejné příčce jako o rok dříve. Vyplývá to z zveřejněného žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. Nejsvobodnější zemí světa zůstal podle žebříčku Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela.

Index ekonomické svobody se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2017. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 162 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

„Relativně dobré umístění České republiky je spíše odrazem katastrofické situace ve zbytku světa, než zásadní liberální pokrokovostí české ekonomiky. K našemu umístění také přispívají relativně vysoké váhy, které index přisuzuje aspektům, které máme dobré takřka zadarmo už z vlastní pozice ve středu Evropy,“ řekl hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.


Přibývají signály, že růst české i světové ekonomiky se zadrhává. Čtěte více:

Recese: už je tady zase

 Burza cenných papírů, ilustrační foto


Zatímco v oblasti celkové regulace je Česko na 18. místě a v oblasti zahraničního obchodu na 23. místě, ve velikosti vlády obsadila Česká republika až 71. místo, loni to byla 66. příčka. „Zde vidím největší prostor pro zlepšení. Už třeba proto, že jsme na vrcholu hospodářského cyklu, a během případného poklesu hospodářské aktivity velikost vlády vždy roste,“ uvedl dále Bartoň.

Dodal, že index Fraserova institutu je jen jedním ze dvou hlavních indexů. „Na rozdíl od svého konkurenta od Heritage foundation však Fraser do indexu nezapočítává data o korupci. Ta by nám také ještě dále přihoršila. Její vliv na ekonomickou svobodu je ještě nebezpečnější, než samotná velikost vládního sektoru,“ dodal.

Přečtěte si také:

Recese: pár aut zimu nedělá

Recese: konjunktuře v Německu dochází dech, a nám též

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

Ekonom a psycholog Urban: Krizi přesně předpovědět nelze, dá se na ní ale vydělat

Obavy z globální recese jsou nejsilnější za deset let. Do roka ji očekává 38 procent investorů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze