Náhradní řešení: obrana kupuje přilby za 435 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Náhradní řešení: obrana kupuje přilby za 435 milionů

,

Po neprůstřelných vestách dodá hradecká firma Argun české armádě i více než třicet tisíc přileb. Přestože v tendru nevyhrála.

Loňskou zakázku na tisícovky nových helem vyhrála společnost STV Group, nabídka firmy Argun skončila až druhá. I přesto se ale k obchodu nakonec dostane. Kvůli tomu, že nejlevnější přilby nabízené STV Group nedokázaly ani na několikátý pokus splnit všechny požadavky vojáků. Obrana pak z kontraktu vycouvala a začala jednat s Argunem.

„Dle rámcové dohody budou následovat kontrolní a vojskové zkoušky. První dodávky by mohly být provedeny v červenci 2020,“ říká Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Resort ale neví, jaký konkrétní typ firma Argun v rámcové dohodě za 435 milionů korun včetně DPH dodá. „Požadavek v rámci zadávacích podmínek byl na splnění takticko-technických požadavků, které budou následně ověřovány v kontrolních zkouškách a uživatelské vlastnosti ve vojskových zkouškách,“ upřesňuje Fajnor.

Nicméně podle dostupných informací by mělo jít o výrobek firmy Argun. „V rámci nabídky byl označen jako výrobce přilby samotný dodavatel, tedy společnost Argun. Poddodavatele firma uvedla u tkaniny, nátěrové hmoty na skořepinu a popruhů,“ doplňuje Fajnor.

Za celkových 435 milionů by armáda měla dostat více než třicet tisíc přileb v několika vlnách, čímž se Argun stane pro vojsko důležitým dodavatelem balistické ochrany. Stejná firma zvítězila už v roce 2016 v soutěži na neprůstřelné vesty. Armádě a Vojenské policii jich dodá celkově 5500 za 210 milionů korun.

Aktuální vývoj netěší společnost STV Group, která se nejspíš bude bránit. „Dnes jsme si jisti, že ve světě neexistuje přilba, která by všechny požadavky resortu, tak jak byly definovány, splňovala,“ tvrdí Jan Děcký, statutární ředitel firmy.

Dále čtěte:

Nákup mobilních radarů MADR z Izraele bude završen 5. prosince. Obrana zaplatí 3,5 miliardy korun

Metnar zváží budoucnost armádního historika Stehlíka, který měl v resortu skončit

Armáda má problém. Vojenská univerzita zlákala jen 348 „prváků“

 Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR