Miliardové úspory. Opravy dálnice D1 vychází levněji, než stát předpokládal - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliardové úspory. Opravy dálnice D1 vychází levněji, než stát předpokládal

, čtk,
Miliardové úspory. Opravy dálnice D1 vychází levněji, než stát předpokládal
Zdroj: David Malik / CNC / Profimedia

Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem jsou zhruba v polovině. Dokončených je sedm úseků, které stát vyšly na čtyři miliardy korun, dalších šest úseků za necelých pět miliard korun je v současnosti nadále rozestavěných. Vysoutěžené ceny byly většinou nižší, než odhady Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.

Celkem se má na D1 opravit 21 úseků, zbylých osm úseků se však bude opravovat až v letech 2018 až 2020. Ceny vysoutěžené ve výběrových řízeních byly přitom zpravidla výrazně nižší, než kolik činil odhad projektantů. Jen u sedmi prvních dokončených úseků stát formou soutěží dosáhl slevy 1,6 miliardy korun. Celá rekonstrukce D1, jež začala na přelomu jara a léta 2014, má být dokončená v roce 2020.

K rozestavěným úsekům se ještě během letoška měly připojit dva úseky mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi a mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Zahájení stavebních prací však blokují odvolání ekologického hnutí Děti Země, rekonstrukce vozovek se proto řidiči v těchto úsecích letos asi nedočkají. Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého je reálné, aby v případě úseku u Humpolce letos na podzim silničáři zvládli alespoň přípravné práce. U druhého úseku nicméně firma počítá se zahájením až příští rok.


Tank spadlý na dálnici: čtvrtstoletí starý přívěs a textilní lano

 Tank české armády, spadlý 3. srpna na dálnici


Výraznějších slev stát v soutěžích dosáhl hned na samotném zahájení celkové rekonstrukce této dopravní tepny, kdy ceny v soutěžích klesly k 60 procentům odhadovaných cen. Resort dopravy proto již tehdy předpokládal, že rekonstrukce celé dálnice vyjde laciněji než předpokládaných 20 miliard korun. Překročení této částky investorská firma ŘSD nepředpokládá ani nyní.

Kromě modernizace D1 mezi Prahou a Brnem zbývá rovněž dodělat chybějící část dálnice ve směru z Brna na Ostravu u Přerova. V současnosti silničáři staví úsek mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou, který by měl být hotový podle aktuálního předpokladu příští rok v srpnu, uvedl dále Studecký. Práce na stavbě sousedního úseku z Říkovic do Přerova začnou pravděpodobně na jaře roku 2018. V současnosti území stavby prozkoumávají archeologové, není rovněž dokončená soutěž na zhotovitele, dodal mluvčí.

Čtěte také:

D8 má být od září plně průjezdná. Ale jen na půl roku

Provozovatelé odmítají odstranit billboardy u dálnic. Udělá to ŘSD, reaguje Ťok

Třímiliardové turbo. Ťok přivezl do Pardubic úplatek kvůli dálnici D35

 Výstavba předposledního úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova začala 14. července. Čtrnáctikilometrový úsek má být dokončen za tři roky a bude stát 2,7 miliardy korun. Na snímku je část budoucího úseku dálnice D1 do Přerova.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze