Má hodnotu přes 100 miliard eur a nikdo ji nezná. Prosus je novou evropskou burzovní hvězdou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Má hodnotu přes 100 miliard eur a nikdo ji nezná. Prosus je novou evropskou burzovní hvězdou

, tre,
Má hodnotu přes 100 miliard eur a nikdo ji nezná. Prosus je novou evropskou burzovní hvězdou
Zdroj: Euronext

Evropské veřejnosti prakticky neznámá společnost Prosus vstoupila impozantním způsobem na amsterdamskou burzu. Primární nabídka akcií jihoafrickou dceru mediálního koncernu Naspers ocenila na 95 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun). Dnešní první den obchodování pak cenu vyhnal ještě výše.

Titul vstupoval na trh s kurzem 58,70 eura za akcii. Během prvních hodin vystřelila cena akcie o čtvrtinu na 77,18 eura. Tržní hodnota společnosti tak vzrostla dokonce nad 120 miliard eur.

Za společností Prosus není žádný zázračný produkt či služba. Firma se soustředí na investice do internetových firem s globálním dosahem. Peníze přitom posílá do různých oborů, od platebních systémů přes finanční technologie až po distribuci potravin.

Vývoj akcií Prosusu první den obchodování v Amsterdamu

Vývoj akcií Prosusu první den obchodování v Amsterdamu. Cena kolem 75 eur společnost ohodnocuje na 120 miliard eur. Zdroj: Euronext

Skrze Prosus tak firma Naspers drží například 31procentní podíl v čínské společnosti Tencent, 23 procent má v Delivero Hero a vlastní podíl i v ruské mediální firmě Mail.ru Group. Samotný podíl v Tencentu má podle webu Handelsblatt hodnotu 120 miliard eur.

Mateřská skupina Naspers si od burzovního úpisu Prosusu slibuje, že vejde ve známost především mezi institucionální investory. Se 73 procenty přitom zůstává majoritním vlastníkem Prosusu.


Přečtěte si:

Hongkongská burza chce koupit londýnskou. Nabízí 32 miliard liber

Komentář: Málo dětí a hodně peněz

 Tohle není Pripjať. Prázdné hřiště jako ve městě při elektrárně v Černobylu je příznačné pro každé město, odkud lidé přes den mizí jinam za prací


To, co investory na Prosusu zajímá, je především podíl v Tencentu. A jak uvádí web CNN, Naspers jej nyní zobchodoval mistrovsky. V roce 2001 za něj totiž Jihoafričané zaplatili pouhých 32 milionů dolarů. V této souvislosti web připomíná podobně pohádkový obchod japonské společnosti SoftBank, která před 19 lety koupila podíl v Alibabě za 20 milionů dolarů, jeho prodejem pak získala 132 miliard dolarů.

Čím si vysvětlit obrovský zájem o akcie prakticky neznámého investičního vehiklu mezi evropskými investory? Podle CNN se vstupem Prosusu na amsterdamský parket některým finančním společnostem, jejichž možnost investovat byla omezena na tituly upsané v Evropě, otevřela cesta k investici do čínského projektu.

Prosus se úpisem zařadil mezi nejhodnotnější tituly v Amsterdamu a největší technologické společnosti primárně obchodované v Evropě.

„Upsání akcií Prosusu je pro skupinu významným krokem vpřed, uvedl výkonný šéf Naspers Bob van Dijk.

Čtěte také:

Recese: už je tady zase

Home Credit nabídne akcie na burze v Hongkongu. Chce získat alespoň miliardu dolarů

Příjmy největších investičních bank klesly na 77 miliard dolarů, nejníže od roku 2006

Ohodnoťte tento článek
Diskuze