Kryptoměnová pyramida: podvod za půl miliardy odhalila umělá inteligence - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kryptoměnová pyramida: podvod za půl miliardy odhalila umělá inteligence

, tre,

Policie v Jižní Koreji rozkryla pyramidové schéma, pomocí nějž si jeho strůjci přišli na 19 milionů dolarů (asi 430 milionů korun). Podvod kolem kryptoměny M-Coin byl léčkou na lidi s menší technologickou gramotností. Příslib kryptoměny a bonusů za zlanaření dalších zlákal 56 tisíc lidí. Na případu je zajímavé, že policii pomáhal „vyšetřovatel s umělou inteligencí“.

Zvláštní útvar jihokorejské policie v rámci vyšetřování případu zatkl dvě osoby, podnikatele v kryptoměnách a výkonného šéfa eshopu. Dalších deset osob viní ze spolupráce při organizaci projektu „M-Coin“, které označuje za Ponziho schéma (pyramidu).

Soulský speciální úřad policie pro veřejnou bezpečnost, jak zní celý název útvaru, pracuje nezávisle na jihokorejské policii. Tvoří jej civilní zaměstnanci, kteří ale mají oprávnění k tomu vést vyšetřování. Na podvod přišli díky pomoci „vyšetřovatele s umělou inteligencí“, informuje web koreajoongangdaily.

Považujete kryptoměny za bezpečnou investici?

„Pomocí klíčových slov jako Ponzi, úvěr, rekrutování a dalších jsme dokázali naučit umělou inteligenci rozpoznat znaky pyramidových schémat,“ uvedl Hong Nam-ki, sekční šéf týmu vyšetřovatelů. „V rámci našeho sledování jsme odhalili, že většina lidí chycených reklamou a přicházejících na prezentaci podvodníků byla vyššího věku, šedesátníci a sedmdesátníci,“ dodal.

Podle úřadu jeden ze zadržených založil burzu kryptoměn v Soulu a webovou stránku s přístupem podmíněným členstvím. To prodával za roční poplatek 330 tisíc wonů (asi 6600 korun). Členství mělo účastníkům „hry“ přinést všemožné slevy. Nový člen byl zároveň odměněn částkou 60 tisíc wonů za to, pokud přivede dalšího člena a dvojnásobnou částkou, pokud jím přivedený člen přivede dalšího.

Tyto „odměny“ se vyplácely v neobchodované kryptoměně navázané na burzu, nazvané M-coin. Zájemci o přímý nákup kryptoměny si ji mohli pořídit za ceny od 100 do 500 wonů.


Čtěte: Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

Bitcoin (ilustrační foto)


O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Kim má 670 milionů dolarů v kryptoměnách, které nechal ukrást

Kyberútoků v Česku na konci roku ubylo. Loňským hitem byla nelegální těžba kryptoměn

Obchody v bitcoinech na darknetu kvetou. Denní objem se loni zdvojnásobil

Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

Na cestě ke 20 tisícům dolarů? Bitcoin se točí ve 4letém cyklu