Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Těžba uhlí v Německu, ilustrační foto
Těžba uhlí v Německu, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Konec uhlí v Německu by mohl emise CO2 paradoxně zvýšit, varují experti

28. ledna, 18:47  -  František Novák
Těžba uhlí v Německu, ilustrační foto
Těžba uhlí v Německu, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
28. ledna, 18:47

Návrh německé komise pro odstoupení od uhlí v rámci snižování emisí CO2 kritizují němečtí experti na energetiku jako neefektivní a drahé řešení. Při postupném uzavírání části uhelných elektráren totiž podle nich může naopak dojít k vyšší produkci CO2, protože zbývající elektrárny budou muset produkci zvýšit, případně bude muset Německo dovážet energii vyrobenou zase z fosilních zdrojů.

Německá vládní komise se dohodla na tom, že země přestane využívat uhlí nejpozději do konce roku 2038. Někteří odborníci na energetiku ale toto rozhodnutí kritizují. Dokonce varují před tím, že snaha chránit klima a snižovat emise skleníkových plynů při postupném odstavování uhelných elektráren k výraznému snížení emisí nepovede a dokonce může mít opačný efekt.

Například ekonom Andreas Löschel, který vyučuje energetickou politiku na univerzitě v Münsteru, tvrdí, že postupné uzavírání uhelných elektráren v největší evropské ekonomice není nejlepším a nejlevnějším řešením, jak dosáhnout klimatických cílů v zemi. Německo plánuje do roku 2050 snížit emise až o 95 procent oproti úrovni z roku 1990.

„Lze očekávat, že dojde k nárůstu spotřeby uhlí. Využití zbývajících elektráren poroste, což může zároveň zvýšit produkci emisí,“ zdůraznil. Do roku 2022 se mají odpojit uhelné elektárny o výkonu 12,5 gigawattů.