Mezi knižními vydavateli a Amazonem to vře. Kvůli převodu audioknih na text - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mezi knižními vydavateli a Amazonem to vře. Kvůli převodu audioknih na text

,
Mezi knižními vydavateli a Amazonem to vře. Kvůli převodu audioknih na text
Zdroj: Audible

Skupina amerických knižních vydavatelů žaluje firmu Audible vlastněnou Amazonem, která nabízí audioknihy. Vydavatelům se nelíbí plánovaná nová funkce Captions, jež umožňuje převod mluveného slova na text.

Proti novince vystupuje takzvaná velká pětka vydavatelů, tedy Hachette, HarperCollins, Macmillan, Penguin Random House a Simon & Schuster, kteří stojí za knižními hity jako Harry Potter nebo Hunger Games. Vydavatelé tvrdí, že jde o porušení jejich autorských práv.

Audible Captions převádí audioknihy na neoriginální text, který distribuuje svým zákazníkům, cituje z textu žaloby web Engadget.com. „Postup firmy – opětovné použití chráněných děl bez povolení – je typickým porušením zákona o ochranných právech,“ stojí dále v žalobě.

Audible si u vydavatelů platí jen licenci pro audioknihy, nikoliv pro e-booky, čímž vydavatelé přicházejí o značné finanční částky. „Kromě sporu o autorská práva se vydavatelé také obávají o možný negativní dopad na prodeje klasických knih,“ upozornil web Forbes.com.


Policie ve službách Amazonu: strážníci propagují Bezosovy kamery


Audible na žalobu reagoval prohlášením, v němž označil Captions za vzdělávací pomůcku. „Chceme pomoci dětem, které běžně nečtou,“ uvedla firma. „Captions nikdy neměly být knihou,“ doplnila Audible s tím, že žalobu odmítá.

Firma chtěla v září poskytnout výběr digitálních knih spolu s Captions do více než 150 tisíc státních škol zdarma, pro ostatní uživatele měla být dostupná v rámci jejich paušálů. Je ovšem pravděpodobné, že spuštění funkce bude kvůli žalobě odloženo.

Nejedná se o první podobný problém Amazonu. V roce 2009 firma odstranila funkci text-to-speech ze své čtečky digitálních knih Kindle. Ta umožňovala uživatelům převést e-booky na strojově čtený text. Proti text-to-speech tehdy úspěšně vystoupil Autorský svaz, připomněl web TheVerge.com.

Jak fungují Audible Captions

Dále čtěte:

Prodat, či neprodat. Giganti řeší, zda vládám poskytnout technologii detekce obličejů

Technologie rozpoznávání obličeje od Amazonu umí detekovat strach. Chybovost je ale vysoká

Komentář: Obsah beztrestně nevykradeš

Ohodnoťte tento článek
Diskuze