Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Rozpoznávání obličeje, ilustrační foto
Rozpoznávání obličeje, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Prodat, či neprodat. Giganti řeší, zda vládám poskytnout technologii detekce obličejů

19. února, 13:21 - adk
 Rozpoznávání obličeje, ilustrační foto
Rozpoznávání obličeje, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
19. února, 13:21

Skupina 85 lidskoprávních organizací žádá technologické firmy Amazon, Google a Microsoft, aby vládám neprodávaly umělou inteligenci umožňující rozpoznávání obličejů. Aktivisté se obávají jejího zneužití. Přístup jednotlivých firem k problému se diametrálně liší.

Technologie pro rozpoznávání obličejů dává vládám a státním orgánům nástroj namířený proti imigrantům a náboženským i etnickým menšinám. “(Technologie) ohrožuje bezpečnost občanů a také podrývá důvěru veřejnosti ve vládu,“ stojí v dopise, pod kterým je podepsána Americká unie občanských práv (ACLU) nebo Nadace na podporu svobody tisku (FPF).

Zakázat vládám používání těchto technologií, by bylo v humanitárním důsledku kruté, reagoval na výzvu aktivistů prezident Microsoftu Brad Smith pro web BusinessInsider. Narážel tím zejména na výzkum tzv. DiGeorgova syndromu. Při diagnostice této vzácné genetické nemoci používají vládní výzkumníci právě umělou inteligenci rozpoznávající obličeje. „Proč bychom měli bránit vládě identifikovat pacienty, kteří potřebují lékařskou pomoc,“ položil si Smith řečnickou otázku.

Ne každý software ovšem slouží vědě nebo lékařským účelům. ACLU varuje zejména před systémem Rekognition z dílny Amazonu. Společnost nabízí vládám Rekognition jako technologii pro sledování zájmových osob, monitorování veřejných prostranství a porovnávání tváří s databází s desítkami milionů osob. Amazon dokonce navrhl spárovat software s policejními osobními kamerami. Šéf Amazonu Jeff Bezos v samotné technologii problém nevidí. V rozhovoru s webem Wired ji přirovnal k tiskařskému lisu. „Společnost bude umět odolávat zneužívání nových technologií,“ řekl Bezos. „Zabere to ale čas,“ dodal.