Policie ve službách Amazonu: strážníci propagují Bezosovy kamery - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Policie ve službách Amazonu: strážníci propagují Bezosovy kamery

,
Policie ve službách Amazonu: strážníci propagují Bezosovy kamery
Zdroj: Ring.com

Nejméně dvě stovky policejních okrsků ve Spojených státech spolupracují s bezpečnostní firmou Ring patřící technologickému gigantu Amazon. Policisté díky tomu získávají přehled o domácích kamerách, na oplátku ale musejí propagovat výrobky Amazonu.

Spolupráce umožňuje policii přístup k webovému portálu, na kterém je uveden seznam všech kamer Ring v okolí spolu s jejich přibližnou polohou. Majitelé kamer musejí s případným poskytnutím záznamu souhlasit. Tento postup ale obchází standardní proceduru, kdy policie potřebuje soudní povolení pro vyžádání materiálů. Na případ upozornil web Motherboard, který získal poznámky ze školení policistů pro užívání portálu.

Díky partnerství získalo například policejní oddělení ve floridském Lakelandu 15 bezpečnostních kamer zdarma, zároveň se ale podpisem memoranda zavázalo, že policisté budou aktivně propagovat výrobky Ringu mezi občany. Součástí byla také klauzule utajení dohody.

Nakupujete přes Amazon?

Za každý úspěšný nákup nebo stažení aplikace Neighbors policie získá slevu deset dolarů na kameru. Ty se nyní prodávají na Amazonu za zhruba 130 dolarů. Podobný věrnostní program nabízí Ring i běžným zákazníkům.

Aplikace umožňuje sdílet videa a fotografie bezpečnostních hrozeb v okolí. Aplikace má však podobně jako její konkurenti problém s rasismem. Uživatelé totiž mnohem častěji než bělochy označují jako podezřelé příslušníky menšin.


Jak miliardáři ze Silicon Valley krmí Trumpovu deportační mašinérii

Americko-mexická hranice u města Tijuana


„Amazon buduje komerční dohledovou síť,“ komentoval případ zástupce ředitele neziskové organizace Fight for the Future Evan Greer. „Spolupráce (s Amazonem) umožňuje policii vyhnout se jakékoliv formě kontroly a odpovědnosti, kterou by útvary musely běžně dodržovat,“ dodal Greer.

 Kamera Ring

Amazon a další technologické firmy dlouhodobě čelí kritice kvůli spolupráci na poli bezpečnostních technologií s vládami. Americká unie občanských práv (ACLU) varuje zejména před systém rozpoznávání obličejů Rekognition. Ten je stejně jako aplikace Neighbors z dílny Amazonu. V minulosti jej firma dokonce navrhla spárovat s policejními osobními kamerami.

V únoru skupina 85 lidskoprávních organizací požádala společnosti, aby vládám podobné technologie neprodávaly.

Čtěte také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Google porušuje GDPR, tvrdí studie. Dtest a další spotřebitelské organizace si na něj stěžují

Unie se shodla na směrnici o digitálním copyrightu. Má posílit práva tvůrců

Cenzura v Rusku: Google maže nepohodlné výsledky vyhledávání

Facebook jako arbitr projevu. Jeho pravidla pro kontrolu obsahu mají řadu slabin

Anticeny Big Brothers: největšími slídily jsou Facebook, finanční správa a iRobot

Ohodnoťte tento článek
Diskuze