Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Zaplavený hřbitov, ilustrační foto
Zaplavený hřbitov, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Klimatické krizi neutečou ani mrtví. Hřbitovy se musí změnit

12. listopadu, 15:26  -  František Novák
Zaplavený hřbitov, ilustrační foto
Zaplavený hřbitov, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
12. listopadu, 15:26

Ve Spojených státech se potýkají s nečekaným rozměrem klimatických změn. Extrémní počasí stále častěji ruší věčný spánek nebožtíků. V Lousianě kvůli záplavám „vyskakují rakve z hrobů“, v Kalifornii náhrobní kameny ničí požáry, na Aljašce se propadají hroby do země kvůli tání permafrostu. Peníze na systematické řešení nejsou.

Připomíná to scény z hororů. Hroby se otevírají, na povrch se dostávají rakve a ostatky zemřelých. Pro koronera Charlieho Huntera z Lousiany jde v posledních dekádě o běžnou praxi. Časté povodně totiž způsobují, že zatopené hřbitovy vydávají nechtěné tajemství. I když jsou hrobky umístěné nad zemí, povodně posledních let jsou natolik extrémní, že se do nich dostane voda a rakve fakticky vyskočí z hrobů, uvedl Hunter.

„Slyšíte bublat vodu, vidíte vzduchové bubliny a víte, že utěsnění hrobů bylo narušeno. Pak se jejich víko uvolní,“ popsal děsivé scény ze zaplavených hřbitovů na jihu Spojených států.

Web Scientific American napsal, že klimatická změna znamená poškození hřbitovů a hrobů nejen v povodněmi zasažených oblastech, ale také tam, kde jsou rozsáhlé požáry, jako je tomu nyní v Kalifornii. Hřbitovy jsou v ohrožení také na Aljašce. Tam oteplování způsobuje tání permafrostu, takže místní hroby se naopak propadají do bahna a kamení. V některých případech kvůli erozi nenávratně zmizí.