Každý sedmý Čech investuje do fondů. Majetek v nich loni stoupl na 484 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Každý sedmý Čech investuje do fondů. Majetek v nich loni stoupl na 484 miliard

, čtk,
Každý sedmý Čech investuje do fondů. Majetek v nich loni stoupl na 484 miliard
Zdroj: Profimedia.cz

Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, stoupl loni o 53,4 miliardy na 483,5 miliardy korun. Od vypuknutí krize v roce 2008 se investice ve fondech zdvojnásobily. Při rostoucím počtu investorů tak každý sedmý Čech investuje do fondů. Dvě třetiny nárůstu způsobil příliv nových peněz, třetinu zhodnocení fondů.

„Nejvíce nových investic plyne jednoznačně do fondů smíšených, ale také v menší míře do fondů akciových a nemovitostních. Naopak v poklesu pokračují fondy zaměřené na peněžní trh a dluhopisy,“ uvedla výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Jana Brodani.

„Odpovídá to vývoji na trzích. Výnosy z nejbezpečnějších dluhopisů a peněžního trhu jsou dlouhodobě nízké. Dluhopisy navíc ještě loni oslabil očekávaný růst úrokových sazeb jak v USA, tak v Evropě. Naopak akcie výrazně a vytrvale rostly,“ upozornil předseda asociace Jan D. Kabelka. Podobné trendy lze podle něj s určitými korekcemi zřejmě očekávat i letos.

Mezi podílovými fondy loni vydělaly podle údajů Broker Consulting nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos přes 13 procent. Dluhopisové fondy měly výnos do dvou procent. Konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě.

Majetek v podílových fondech v Česku
Typ fondu 31. prosince 2016 (v miliardách korun) 31. prosince 2017 (v miliardách korun)
peněžního trhu 3,2 2,6
strukturované 27,5 26,9
akciové 81,3 99,3
dluhopisové 123,9 118,8
smíšené 155,8 188,6
fondy fondů 20,2 24,4
nemovitostní 18,1 22,9
celkem 430,1 483,5

Zdroj: AKAT

„Popularitu podílových fondů jednoznačně zvýšila měnová politika České národní banky svojí politikou nulových úrokových sazeb. To přesvědčilo mnoho klientů přesunout peníze ležící na běžných účtech s nulovými úroky do fondů, které slibují vyšší výnos při určitém zvýšení rizika investice,“ řekl analytik společnosti Partners Martin Mašát.

Nulové a záporné výnosy dluhopisů jsou podle něj katem dluhopisových fondů, což rozhodně nepotěšilo konzervativní klienty. Protože je inflace nad dvěma procenty a centrální banka plánuje další zvyšování úroků, budou muset investoři v dluhopisových fondech a fondech peněžního trhu nadále počítat s poklesem a přinejlepším s nulovým zhodnocením, což rozhodně nepokryje ani inflaci, dodal.

U investic do fondů, které své peníze ukládají do zahraničních cenných papírů je dobré sledovat možnost zajištění proti posilování koruny, která stále posiluje. Jen za rok 2017 někteří investoři díky investicím v eurových a dolarových fondech ztratili kvůli posílení koruny šest, respektive 18 procent hodnoty, upozornil Mašát.


Rozhodnuto. Sazka vstoupí na londýnskou burzu

 Logo společnosti Sazka,


Nejvíce peněz je ve smíšených fondech (188,6 miliardy korun) a dluhopisových fondech (118,8 miliardy korun). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla loni o 7,8 miliardy na 203,3 miliardy korun, domácí fondy vykázaly růst o 45,6 miliardy na 280 miliard korun.

Z dalších investičních produktů činily koncem září vklady v bankách 3,6 bilionu korun, životní pojistky 90,7 miliardy korun, penzijní fondy 405,6 miliardy korun a stavební spoření 352,3 miliardy korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 126,6 miliardy korun, skupina ČSOB se 106,8 miliardy korun, skupina Komerční banky se 64,5 miliardy korun, skupina Conseq se 36 miliardami korun a skupina Amundi s 27,6 miliardy korun.

Buďte jako Buffett a Gates. Alespoň pět hodin týdně studujte

Nejbohatší muž světa Bill Gates (vpravo) a třetí nejbohatší Warren Buffett

Čtěte také:

Největší IPO v Německu za 20 let. Siemens brzy pošle na burzu zdravotnickou divizi

29 miliard dolarů z daňové reformy. Buffetova společnost rekordně vydělala

První fond v Česku umožňuje investici do kryptoměn. Očekává výnos přes 30 procent


Ohodnoťte tento článek
Diskuze