Jak a kde si můžete zřídit transparentní účet - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Běžný občan ho příliš nevyužije, politici a nadace ale nedají na transparentní účet dopustit

, Tomáš Bohuslav,
Běžný občan ho příliš nevyužije, politici a nadace ale nedají na transparentní účet dopustit
Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv jste to možná netušili, transparentní účet si může zřídit v podstatě kdokoliv. Klidně i vy. Stačí se vydat do některé z etablovaných bank a o tuto možnost požádat. Žádné peníze navíc vás to stát nebude. Na druhou stranu, proč byste něco takového dobrovolně dělali? Díky transparentnímu účtu bude moci vaše finanční aktivity sledovat kde kdo, a to je něco, co asi nejspíš nechcete. Tedy za předpokladu, že zrovna nerozjíždíte volební kampaň nebo například nevybíráte peníze na dobrou věc.

O transparentním účtu se hovoří nejčastěji v období blížících se voleb – ať už prezidentských, či jakýchkoliv jiných. V minulosti jej měli zřízeni Miloš Zeman, Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Mirek Topolánek i celá řada dalších. Využívají ho ale i nejrůznější nadace, neziskové organizace, občanské spolky, církve atp.

Jaké jsou přínosy transparentního účtu?

Výhodou transparentního účtu je, že každý, kdo takovému politikovi, nadaci či neziskovce přispěje, si může jednak ověřit, že jeho peníze skutečně dorazily tam, kam měly, a zároveň i sledovat, na jaké účely byly posléze opět vynaloženy, zjednodušeně řečeno.

Samozřejmě, jakákoliv možnost manipulace s uloženými peněžními prostředky je všem vyjma majitele inkriminovaného účtu zapovězena. Transparentní účet slouží výhradně ke zprůhlednění původu a toku peněz vybraných veřejností za jistým účelem.

Rozhodne-li se zájemce do takovéhoto typu účtu nahlédnout, budou se mu zde zobrazovat konkrétně tyto informace:

 • číslo a název účtu,
 • zůstatek,
 • výpis příchozích a odchozích plateb včetně výše konkrétní částky, názvu odesílatelova účtu, variabilního symbolu transakce a jejího případného popisu.

Jak transparentní účet sjednat?

Zařídit si transparentní účet je vlastně vcelku snadné. Pakliže máte své finance uloženy v některé z předních bankovních institucí operujících na tuzemském trhu, bohatě postačí, když svoji banku požádáte o „zprůhlednění“ vašich peněžních aktivit ostatním.

Transparentní účet ve skutečnosti není žádný speciální bankovní produkt, který by stál stranou. Spíš než o cokoliv jiného se jedná o jistou vlastnost či doplněk, který je součástí klasického běžného (popřípadě jiného) účtu. Za aktivaci tohoto doplňku majitel konta nic navíc neplatí. Jinými slovy, transparentní účet stojí stejně jako účet běžný.

Každý jedinec, firma či organizace, která nechá své finance zpřístupnit veřejnosti, je uvedena v seznamu transparentních účtů zveřejněných na stránkách příslušné banky. Kromě názvu a čísla účtu je zde rovněž přiložen i odkaz, prostřednictvím kterého si zájemce může daný účet ihned prohlédnout.

Které zdejší banky transparentní účet nabízejí?

Tuzemský spotřebitel má na výběr ze sedmi dostupných variant – své finance může nechat „zprůhlednit“ u:

 • České spořitelny,
 • ČSOB,
 • Fio banky,
 • Komerční banky,
 • Moneta Money Bank,
 • Raiffeisenbank,
 • Sberbank.

V případě České spořitelny je transparentní účet poskytován jak fyzickým, tak právnickým osobám. Doplněk lze sjednat hned k několika typům kont včetně účtu běžného, podnikatelského či firemního. Zřízení, vedení i ukončení transparentního účtu je zcela zdarma, přičemž jeho historie není z časového hlediska nijak omezena.

Co se historie týče, ani ČSOB v tomto ohledu žádná omezení nemá. Kompletní přehled výpisů příchozích i odchozích plateb má zájemce k dispozici od prvního okamžiku, kdy k samotnému zviditelnění došlo. Transparentnost lze přitom zdarma sjednat k běžnému netermínovanému účtu.

Jakákoliv fyzická či právnická osoba si může zdarma a bez poplatků zřídit v případě zájmu transparentní účet rovněž u Fio banky. Největším rozdílem v porovnání s oběma výše zmíněnými institucemi pak je skutečnost, že zobrazovaná historie je tentokrát nanejvýš „pouze“ roční.

Komerční banka nabízí svým zákazníkům možnost sjednání transparentního účtu v rámci účtu běžného, spořícího či termínovaného, přičemž kdokoliv, kdo do něj nahlédne, má k dispozici historii od samotného počátku „zviditelnění“.

Moneta Money Bank umožňuje zřízení transparentního účtu jak fyzickým, tak právnickým osobám, a to opět zcela bez poplatku za sjednání, vedení i případné zrušení. Spotřebitelé mají na výběr ze všech typů účtů, které tato instituce nabízí, zároveň však musejí počítat s tím, že dále než 90 dnů nazpět v rámci výpisu plateb nikdo nedohlédne.

Největší rozdíly ve srovnání se všemi zde již uvedenými finančními institucemi nalezne spotřebitel v případě Raiffeisenbank. U ní si totiž transparentní účet mohou sjednat pouze právnické osoby. Na druhou stranu, každé takové konto může být vedeno až v devíti měnách současně. A co se týče zobrazované historie, přehledy jednotlivých plateb jsou viditelné až 100 dní.

Sedmý a zároveň poslední bankovní dům, který svým klientům v Česku možnost zřízení transparentního účtu nabízí, je Sberbank. Doplněk je možné „aktivovat“ u kteréhokoliv dostupného účtu, jež se v jejím portfoliu nachází. Jednotlivé transakce pak lze sledovat až půl roku nazpět.

Přečtěte si:

Banky zanedbaly přípravu na krizi. Silný propad ekonomiky by nepřežila třetina

Průměrná sazba hypoték se v září propadla na 2,47 procenta, banky půjčují s minimální marží

Zlatá horečka: Česko má nejrychleji rostoucí online trh v Evropě

Ohodnoťte tento článek
Diskuze