Houfnice Dana zmodernizuje bez soutěže Tatra. Armáda zaplatí 1,5 miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Houfnice Dana zmodernizuje bez soutěže Tatra. Armáda zaplatí 1,5 miliardy

, čtk,
Houfnice Dana zmodernizuje bez soutěže Tatra. Armáda zaplatí 1,5 miliardy
Zdroj: Charles Abarr

Zakázku na modernizaci 33 samohybných houfnic Dana pro českou armádu získá společnost Tatra Trucks, a to bez otevřeného výběrového řízení. Informoval o tom deník E15. Vojáci za zakázku zaplatí přes 1,5 miliardy korun. S dodávkou vylepšených zbraní ministerstvo počítá v letech 2018 až 2020.

O vítězi zakázky rozhodlo kolegium ministra obrany na základě marketingového průzkumu mezi českými zbrojovkami.

Důvodem, proč se obrana rozhodla využít výjimku ze zákona a neoslovit jiného dodavatele, je podle E15 mimo jiné fakt, že houfnice jsou umístěny právě na tatrováckých podvozcích. Kopřivnická automobilka už navíc vylepšené houfnice představila pod označením M1M.

Kromě Tatry, která patří českým podnikatelům Jaroslavu Strnadovi a Renému Materovi, by se na zakázce mohly podílet i jiné podniky českého obranného průmyslu. Do projektu by se mohla zapojit společnost STV Group, která repasovala totožný typ houfnic pro polskou armádu, nebo státem vlastněná munička Explosia.


Stropnický selhal a není schopný dotáhnout velké nákupy, tvrdí Jan Hamáček. Přečtěte si rozhovor

 Jan Hamáček


Cena zakázky na modernizaci tří desítek houfnic přesáhne 1,5 miliardy korun, píše deník. Ministerstvo obrany přitom ještě loni na podzim předpokládalo, že renovace vyjde na 1,1 miliardy. Současná kalkulace je vyšší i kvůli dani z přidané hodnoty a není konečná. K ceně je třeba připočítat nákup systémů řízení palby, pořízení GPS přijímačů a radiostanic od americké vlády, řekl deníku E15 úředník obeznámený s podrobnostmi obchodu.

Podnikatelé Strnad a Matera získali kopřivnickou Tatru v roce 2013 v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. Loni kopřivnická automobilka vyrobila 1326 vozidel, což bylo meziročně o 56 procent více a poprvé od roku 2008 také více než 1000 vyrobených aut za rok. V roce 2015 Tatra dosáhla čistého zisku 390 milionů korun a tržeb 3,7 miliardy korun.

O české armádě dále čtěte:

Kam s ní? Armáda kvůli nové generálce rozehrála škatulata

Armáda tuší zlé časy. Dojdou lidi

Vojáci mají dostat víc peněz. Stropnický se brání

Druhý pokus. Stropnického lidé jednají v USA o vrtulnících

 Nabídka. Americké námořnictvo momentálně nepotřebuje dvanáct nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y od firmy Bell Helicopter. Pro Česko to má dva háčky: helikoptéry nabízí bez kulometů a raket a logistiku by zajistilo jen na dva roky


Diskuze