
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Je to paradoxní. V Česku je desetina lidí v exekuci, přesto jeho obyvatelstvo patří mezi národy s nejpříkladnější platební morálkou. Nejmarkantnější je to u hypoték, kde v září podíl nesplácených úvěrů klesl poprvé v novodobé historii pod jedno procento. Je to v zásadě dokonalá platební morálka, protože nesplácejí už pouze ti, kdo se z nějakého důvodu dostali do neštěstí, a i ti mají pravděpodobně hypotéku pojištěnou.
Vzorní jsou Češi i kvůli šestileté hospodářské konjunktuře, kdy zejména v posledních třech letech extrémně rostly mzdy a dařilo se i podnikům. Řádné placení dluhů je však zakódováno v povaze Čechů, protože i v evropském srovnání patří mezi čtyři nejlepší země ze sedmadvacítky. Podobně jako v sousedním Německu je i v tuzemsku obrovské stigma „mít dluhy“ a Češi raději drží peníze „pod polštářem“ nebo na běžném účtu.
Marže v montovnách
Sklon ke spořivosti se zřetelně projevuje i při debatách o deficitu státního rozpočtu. I přes deficitní hospodaření se pořád veřejné finance v tuzemsku drží na nejlepších hodnotách z celé Evropské unie. Ve srovnání například s Itálií, která za sebou vláčí dluh přes 138 procent hrubého domácího produktu, je českých 32,6 procenta zdravá úroveň. Zadluženější je i sousední Německo, jehož dluh v poměru k velikosti ekonomiky přesahuje 60 procent.
Za poslední roky se přitom Češi zlepšili téměř ve všech kategoriích. U spotřebních úvěrů bylo v září v prodlení pouze 3,94 procenta, mezi živnostníky nesplácelo pouze 4,3 procenta, dokonce i úvěry z kreditních karet, které patří k rizikovějším, klesly na rekordních 6,8 procenta. Přitom ještě v recesi v letech 2012 a 2013 lidé nespláceli přes 12 procent svých spotřebních půjček. Podobné to bylo u kreditních karet a hypotéky nesplácelo přes tři procenta lidí. Banky v současnosti vytvářejí minimální opravné položky, což výrazně přispívá k jejich ziskovosti.