Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

 Exekuce - ilustrační foto
Exekuce - ilustrační foto
Autor: čtk

Svítání v nedohlednu. Červnová „oddlužovací novela“ je zklamáním

 Drchal 06. října, 17:20  -  Václav Drchal
 Exekuce - ilustrační foto
Exekuce - ilustrační foto
Autor: čtk
06. října, 17:20

Novela insolvenčního zákona, která usnadňuje dlužníkům vyhlášení osobního bankrotu, vyvolala na jaře velká očekávání. Těsně předtím, než začala 1. června platit, se psalo, že se soudci a insolvenční správci připravují na desítky tisíc nových žádostí o oddlužení ročně. A v červnu skutečně první čísla naznačovala, že se zájem zvedl dvakrát až třikrát. Realita však nakonec bude mnohem skromnější a ministerstvo spravedlnosti je v tomto ohledu vyloženě skeptické.

Stále platí, že v červnu, červenci a srpnu stoupl zájem o oddlužení oproti stejnému období minulého roku zhruba dvakrát a oproti letošnímu dubnu či květnu dokonce třikrát. Jenže první měsíce letošního roku byly mimořádně slabé a lidé během nich podávali méně návrhů než kdykoli dříve.

Denní výkazy navíc ukazují, že počet podaných žádostí o oddlužení začal po polovině srpna klesat, přičemž ministerstvo tvrdí, že „tento trend můžeme očekávat i nadále“.

Jinak řečeno, až se přes insolvenční soudy „přelije pozvolná vlna“ zvýšeného zájmu o osobní bankroty, lze podle ministerského odhadu čekat „stabilizaci na úrovni o něco vyšší, než byl nápad (počet nově podaných žádostí - pozn. red.) před jejím přijetím, přibližně kolem 20 až 22 tisíc návrhů ročně“. Vzhledem k tomu, že loni lidé podali přes 19 tisíc návrhů na oddlužení, šlo by o růst mírný jako vánek.

Možná je ministerstvo příliš skeptické, ovšem i kdyby nakrásně počet osobních bankrotů vzrostl na dvojnásobek (na necelých 40 tisíc ročně), nemá oddlužovací novela potenciál změnit pravidla hry. Stačí si čísla zasadit do kontextu: v Česku je dnes - na vrcholu ekonomického cyklu - v exekuci 821 tisíc lidí, a pokud by tento „bazén“ plný neštěstí měly vypustit jen osobní bankroty, trvalo by to hezkých pár desítek let.„Opravdu nás to nezachrání. Máme tu skoro půl milionu lidí se třemi a více exekucemi. Počet žádostí o oddlužení by musel narůst mnohonásobně víc,“ říká Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.

Osobní bankrotáři

Proč tak málo

Naději vzbudila novela hlavně kvůli tomu, že rozšířila okruh osob, které mohou na osobní bankrot dosáhnout. Až do června platilo, že oddlužení lze povolit jen tomu, kdo dopředu prokáže, že bude schopen během pěti let splatit minimálně 30 procent svých dluhů. Objevila se také nová rychlejší - tříletá - varianta oddlužení, která se týká důchodců, tělesně postižených a pak těch, kteří zvládnou během oněch tří let zapravit 60 procent dluhů.

Na první pohled to vypadá jako velkoryse podaná ruka dlužníkům, jenže ve skutečnosti to tak úplně není. Důvody, proč o oddlužení po novele není zájem, jsou následující.

Tím nejdůležitějším je nejspíše ohromná nejistota, která se v novele skrývá. Někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán ve svém původním návrhu prosazoval „nulovou“ variantu pro ty nejchudší, kteří by ze svých dluhů nemuseli zaplatit skoro nic. Stačilo by, pokud by se snažili splácet aspoň něco.


Přečtěte si komentář: Dlužník vs. věřitel 10:0


Řadě politiků i spolků (třeba České asociaci věřitelů) se taková benevolence hrubě nelíbila a výsledkem byl kompromis navržený poslancem ANO Patrikem Nacherem. „Nulová“ varianta z novely sice úplně nevypadla, ovšem výměnou za to má o tom, zda se dlužník „dostatečně“ snažil a má nárok na oddlužení, rozhodovat soud. Jinak řečeno, každému, kdo po pěti letech v pekle insolvence nesplatil 30 procent svých závazků, se může stát, že mu dluhy zůstanou.

Jak přísné či naopak benevolentní soudy budou, dnes nikdo neví. „Ukáže se to až po pěti letech a pro řadu lidí to bude obrovská frustrace,“ míní Hábl.

Mnoha lidem se také vyplatí zůstat v exekuci a nepokoušet se zbavit dluhů prostřednictvím osobního bankrotu.

Insolvenční srážky bývají totiž vyšší než exekuční a rozdíl může činit až šest tisíc korun měsíčně. „Nedávno jsem tu měl paní. Má důchod 12,5 tisíce měsíčně a třímilionový dluh, protože ručila synovci.

Těšila se na insolvenci, ale když jsem jí řekl, že jí z důchodu místo 10,5 tisíce zbyde jen 8,5 tisíce na měsíc, úplně se zhroutila a řešila, jestli s tím dokáže tři roky vyžít,“ říká Hábl.

Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení ( Autor: Martin Pinkas/Euro )

Kromě toho také stále existuje vstupní bariéra, která dnes činí necelých 2200 korun měsíčně - splácet méně než 1089 korun měsíčně ze zákona prostě nejde, přičemž je k tomu nutné přičíst dalších 1089 odměny pro insolvenčního správce.

Pro průměrně vydělávajícího člověka to sice není nic drastického, pro ty nejchudší -zadlužené matky v azylových domech a důchodce - je to však stále moc.

Radikální řez

O dlužnících, věřitelích, splácení a nesplácení dluhů si každý může myslet, co chce, čísla jsou však neúprosná. Přes 800 tisíc lidí v exekuci v zemi s deseti miliony obyvatel je zkrátka příliš, a to je ještě třeba připočíst další statisíce postižených členů rodin.

Pro stát to - když tedy pomineme vytváření vykořeněné a letargické (odhaduje se, že k volbám chodí jen třetina lidí v exekuci) vrstvy obyvatel - znamená obrovskou ekonomickou zátěž, protože mnoho lidí v exekuci se zapojilo do šedé ekonomiky a přežívá na dávkách.

Od novely insolvenčního zákona si mnozí slibovali, že by mohla přinést změnu, ovšem jak je vidět, marně.

821 tisíc Čechů bylo v roce 2018 v exekuci, což odpovídá 9,2 procenta lidí starších 15 let.
4,68 milionu je celkový počet exekučních řízení; na osobu tak připadá 5,7 exekuce.
505 tisíc nových exekučních řízení bylo zahájeno v roce 2018.
114 tisíc lidí bylo v roce 2018 v osobním bankrotu.
19 tisíc nových osobních bankrotů přibylo v roce 2018.

Podle Hábla je na Západě mnohdy oddlužení stále mnohem dostupnější než u nás po schválení novely: „Uvědomili si, že držet lidi v exekuci je pro stát to nejhorší.“ Jiné země pro změnu provedly radikální řez. Naposledy Slovensko. Tam parlament v červnu schválil něco, co slovenská média nazývají „dluhovou amnestií“.

Díky ní se automaticky zruší veškeré exekuce starší než tři roky, přičemž věřitelé, kteří budou chtít pohledávky dál vymáhat, musejí postupovat podle nových pravidel, která jsou (hlavně kvůli snížení poplatků) pro dlužníky mnohem příznivější než ta současná.

Rušení starých exekucí je mimochodem princip, který je výhodný nejen pro dlužníky, ale také pro exekutory. „Bezvýsledné exekuce jsou zbytečnou zátěží pro účastníky řízení i pro soudní exekutory,“ vysvětluje mluvčí české exekutorské komory Lenka Desatová.

Možnost zastavovat starší nedobytné exekuce by měla do českého právního řádu přinést chystaná novela exekučního řádu. Bude ovšem záležet na tom, jak bude nastavena, a tak se jí může snadno přihodit, že bude stejně bezzubá jako červnová oddlužovací novela.

Dále čtěte:

Komentář: Práce jako existenční riziko

V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků

Od výplaty k výplatě, tak žije polovina Čechů. Počítají s pozdějším odchodem do důchodu

Exekutory by měl přidělovat stát podle bydliště dlužníka, domnívá se většina Čechů


Čtěte také

 Elektrárna Chvaletice

Ministerstvo zrušilo výjimku pro Chvaletice, případ vrátilo úřadu k projednání

Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje o…

20. listopadu 2019

Životní pojištění - ilustrační foto

Zrušení životního pojištění si pečlivě promyslete. Z daňového hlediska se tento krok nevyplatí

Institut životního pojištění přináší řadu výhod, které člověk ocení nejen v případě…

20. listopadu 2019

Ruský prezident Vladimir Putin

Až východní Evropa zbohatne, začne zvažovat odchod z EU, prohlásil Putin

Státy východní Evropy mohou za několik let začít uvažovat o odchodu z Evropské unie. V…

20. listopadu 2019

 Cínovec, ilustrační foto

Projekt Cínovec: ČEZ se předběžně dohodl s EMH, za 51 procent v dceřiné společnosti dá 870 milionů korun

Australská těžařská společnost European Metals Holdings (EMH) Limited se podmínečně…

20. listopadu 2019

 Miloš Zeman na velitelském shromáždění k prioritám a hlavním úkolům armády v roce 2020, které se uskutečnilo 20. listopadu 2019 v Praze.

Zeman chce koupit drony z Izraele. Armáda ho krotí

Prezident má jasno. Nový prapor bezpilotních prostředků, který v příštích letech vznikne…

20. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 16 | Průměrné hodnocení: 4.44

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?
Minimální mzda v roce 2020: kdy se dovíme její výši?
Nezkusíte energii ze Slunce?
Kdy letos chodí Mikuláš?
Kdo v Brně nebude muset platit za komunální odpad?
Auta
Nejméně a nejvíce spolehlivá auta podle TÜV: Porsche 911 na…
Audi RS Q8 oficiálně: Nejrychlejší SUV Ringu má 600 koní, sofistikovaný podvozek a spoustu karbonu
Alfa Romeo modernizovala Stelvio i Giulii. Zvenku to ale téměř nepoznáte
Ford Mustang Mach-E vs. 5.0 V8 vs Tesla a spol: Srovnání cen a parametrů nejen s konkurenčními elektromobily
Modernizované Muzeum DAF se otevřelo pro návštěvníky
Hry pro příležitostné hráče