Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Developeři míří do regionů. Zamrzlá Praha už je omrzela

 Boříková 23. ledna, 14:43  -  Hana Boříková
23. ledna, 14:43

Firmy chtějí stavět byty především ve Středočeském kraji. Soustředí se rovněž na Plzeň a Brno.

Cena metru čtverečního v pražské novostavbě už překonala sto tisíc korun za metr čtvereční. Astronomické částky jsou důsledkem především toho, že se v Praze byty nepovolují a samotný proces povolování je neúměrně dlouhý. Zrealizovat bytový projekt trvá podle studie společnosti Deloitte v hlavním městě osm let, přičemž samotná stavba zabere jen dva roky.

Zamrzlý trh motivuje i některé developery, jejichž hřištěm byl historicky pražský trh, aby se porozhlíželi v jiných krajských městech nebo v příměstských lokalitách ve Středočeském kraji. Některé společnosti již projekty mimo metropoli realizují, jiné nakupují pozemky a další se porozhlížejí po příležitostech. Atraktivní jim kromě Brna připadá zejména Plzeň.

Společnost Skanska Reality koupila před koncem loňského roku pozemky ve středočeské Loděnici. V centru obce by na 1,1 hektaru mělo vyrůst sto bytů. Další parcely pro bytovou výstavbu firma loni získala v Libčicích nad Vltavou. „Potvrzujeme tak zájem o rozšiřování pozemkového portfolia o lokality s dobrou dopravní dostupností do centra Prahy, abychom mohli reagovat na vývoj cen na trhu, a posílit tak svou nabídku v segmentu cenově dostupnějších bytů,“ uvedla Barbora Hantonová ze Skansky. Bytový projekt v okolí Prahy připravuje aktuálně také společnost Geosan, která ve Zbuzanech postaví 268 bytů.


Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum


Mimo Prahu a Středočeský kraj vyrazila společnost Trigema. „Již v uplynulých dvou letech Trigema jeden mimopražský projekt realizovala. Jednalo se o bytový dům v plzeňské ulici Kollárova, který nabídl více než 80 nových bytů. Kolaudace šestipatrového bytového domu KLR@Plzeň proběhla loni v září. Další projekty bydlení mimo hlavní město v současnosti připravujeme,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.

Dlouhodobě nejsilnějšími regiony z pohledu nové výstavby jsou podle statistik Trigemy Jihomoravský a Středočeský kraj, kde je nejvyšší průměrná nabídková cena nových bytů. Poslední dva roky k nim navíc přibylo právě Plzeňsko. „Hlad po bydlení je v západočeské metropoli relativně velký. Projekty se zde navíc daří povolovat mnohem rychleji než v Praze,“ dodal Soural.

Okolo hranice 50 tisíc korun za metr čtvereční se pohybuje kromě Plzeňského také kraj Olomoucký a Liberecký. Z výpočtu společnosti Central Group vyplynulo, že nad hranicí padesát tisíc za metr je ještě Královehradecký kraj. S výjimkou Prahy a Brna pak vykazují všechny kraje velké rozdíly v cenách nových a seconhandových bytů.


Definitivní konec Kaplického „blobu“. Postavit knihovnu už je nereálné, tvrdí radní


Zkušenost z Plzně už má také developer V Invest, který dlouhodobě rozvíjí plzeňskou lokalitu Nová Valcha, kde staví v několika etapách čtvrť s přibližně 600 bytovými jednotkami a rodinnými domy. Aktuálně se nachází zhruba v polovině celého projektu, dokončení plánuje mezi lety 2023 a 2025.

„Na Nové Valše nabízíme mix rodinných domů a bytových domů a v posledním roce zde úspěšně nabízíme také družstevní byty. Jde o reakci na stále rostoucí ceny nemovitostí, které se nevyhýbají ani Plzni, a na restriktivní opatření České národní banky, která v minulém roce výrazně zpřísnila svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů,“ říká Tomáš Škoda, marketingový manažer společnosti V Invest.

Akvizice pozemků v Plzni a v Brně nyní řeší společnost Geosan Development. V Brně už chystá nový rezidenční projekt skupina T.E. V moravské metropoli už zkolaudovala bytový domu Milhouse, který postavila pro externího investora, nyní plánuje výstavbu nového polyfunkčního projektu s byty v městské části Starý Lískovec.

Anketa: Uvažujete nad akvizicí pozemků mimo katastrální hranice Prahy?
Tomáš Škoda, marketingový manažer společnosti V Invest:
V rámci mimopražských aktivit se aktuálně soustředíme především na rozvoj našeho projektu v Plzni v oblasti Nové Valchy. Do Plzně jsme se vydali už v roce 2006. A to především proto, že pražský realitní trh byl v té době přehřátý a ceny nemovitostí, stavebních prací i subdodávek zde byly vysoce nadhodnocené. Plzeň je přitom třetím největším a nejstabilnějším realitním trhem v rámci ČR a nemovitosti zde byly v té době stále relativně dostupné.
Clément de Lageneste, vedoucí oddělení rezidenčního developmentu v Linkcity Czech Republic
Naše projekty realizujeme po celé České republice. V segmentu rezidenčních nemovitostí jsme dosud postavili více než 1000 nových bytů, a to zejména v Olomouci, Pardubicích a Praze. Z našich zkušeností vyplývá, že hlavní regionální města jsou vzhledem k neuspokojené poptávce po novém bydlení dobrou příležitostí, a proto v akvizici nových pozemků mimo území hl. m. Prahy chceme i nadále pokračovat. Mezi důležitá kritéria pro jejich výběr patří znalost místního trhu, silný realizační tým v dané lokalitě a příběh, který jsme schopni s projektem spojit. I proto se zaměřujeme na redevelopment nevyužitých brownfieldů.
Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development
Naše výstavba se v minulosti soustředila především na oblast Prahy. V rámci 20leté historie Geosan Development jsme zatím realizovali dva projekty mimo území metropole. Nicméně rozšíření působnosti i do jiných měst se vzhledem k současné situaci na trhu rozhodně nebráníme a aktuálně již řešíme možné akvizice v Brně či Plzni.
Petr Teplý, partner skupiny T.E
Aktivně nehledáme, ale oči máme otevřené. Když se objeví zajímavá příležitost, která nám dává smysl, využijeme ji. Na sklonku loňského roku jsme v Brně úspěšně dokončili akvizici velkého 2,5hektarového pozemku, kde plánujeme výstavbu polyfunkčního projektu. O nových akvizicích jsme jednali i v dalších regionech. Ty však pro nás neměly takový ekonomický smysl, abychom se jim začali aktivně věnovat. Když se ale objeví další pozemek či projekt, který pro nás bude zajímavý a smysluplný, určitě se práci v regionech bránit nebudeme.
Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group
Central Group se dlouhodobě zaměřuje výhradně na hlavní město. Tato strategie se společnosti velmi osvědčila. Firma je proto velmi akvizičně aktivní i v současné době, kdy jsou ceny pozemků a areálů vhodných k výstavbě na území hlavního města Prahy velmi vysoké. Aktuálně Central Group vlastní téměř milion m2 pozemků a areálů, které jsou určeny k bytové výstavbě, nebo se na nich připravuje změna využití právě na rezidenční určení. Na nich by mohlo vzniknout asi 30 tisíc bytů. Z velké části jde o brownfieldy, právě na nich totiž leží budoucnost města. Výstavba na podobných pozemcích pro Prahu velmi užitečná. Brownfieldy se totiž nacházejí v místech s již existující a obvykle i dostatečně kapacitní veřejnou dopravou, jsou také dobře napojeny na dopravní i technické sítě.
David Jirušek, mluvčí společnosti Finep
Jsme zastánci teorie i praxe, že se Praha nemá rozrůstat na úkor okolní krajiny, Praha se musí naopak, logicky zahušťovat. Stěhováním do velkých měst nedochází k negativní suburbanizaci krajiny a tím obecně se snižují i zátěže v okolní krajině. Pokud se město velikosti Prahy nebude vnitřně rozšiřovat, tak se veškerá zátěž (od ekologie, přes dopravu, logistiku, atd.) přenese do okolní krajiny, výrazně se zhorší životní prostředí a ve finále obyvatelé žijící mimo město nebudou mít čas na svoje koníčky, sport, kulturu, rodinu, protože svůj volný čas budou trávit v dopravních zácpách při svých cestách do či z práce. Bohužel dnešní legislativa, stavební předpisy, délky povolovacích procesů a to vše spojené v katastrofický nedostatek nových bytů v Praze jdou proti výše uvedenému a nutí ty, kteří chtějí bydlet v metropoli, ke stěhování mimo Prahu.

Přečtěte si také:

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Bratislava poráží Prahu. Platy nejsou o tolik nižší, zato bydlení je výrazně levnější


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Kdy budou Velikonoce?
Auta
VW T2 sestavený ze 400 000 kostek LEGO
Jak využít staré baterie z elektromobilů? Nissan je instaloval do nafukovacího stanu
Test BMW M2 Competition: Vážně už BMW není jako dřív?
Největší nesmysl od ABT? Úpravce vylepšil aerodynamiku a podvozek dodávky s výkonem 111 koní
Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně sovětských kosmonautů
Technologie
Soutěžte s Kaspersky Lab a vyhrajte spolehlivý antivir pro svůj počítač nebo mobil
Ministryně Nováková ví, proč máme drahá mobilní data. Můžou za to i spotřebitelé
Kvíz: Rozumíte řeči teenagerů na internetu?
Soyo má H310C desku, která podporuje CPU od Skylake až po Coffee Lake Refresh. S DDR3
Soumrak kvalitního videa? Samsung končí s Blu-ray přehrávači
Hry pro příležitostné hráče