Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

 Výstavba v Brně, ilustrační foto
Výstavba v Brně, ilustrační foto
Autor: CTP

Developeři míří do regionů. Zamrzlá Praha už je omrzela

 Boříková 23. ledna, 14:43  -  Hana Boříková
 Výstavba v Brně, ilustrační foto
Výstavba v Brně, ilustrační foto
Autor: CTP
23. ledna, 14:43

Firmy chtějí stavět byty především ve Středočeském kraji. Soustředí se rovněž na Plzeň a Brno.

Cena metru čtverečního v pražské novostavbě už překonala sto tisíc korun za metr čtvereční. Astronomické částky jsou důsledkem především toho, že se v Praze byty nepovolují a samotný proces povolování je neúměrně dlouhý. Zrealizovat bytový projekt trvá podle studie společnosti Deloitte v hlavním městě osm let, přičemž samotná stavba zabere jen dva roky.

Zamrzlý trh motivuje i některé developery, jejichž hřištěm byl historicky pražský trh, aby se porozhlíželi v jiných krajských městech nebo v příměstských lokalitách ve Středočeském kraji. Některé společnosti již projekty mimo metropoli realizují, jiné nakupují pozemky a další se porozhlížejí po příležitostech. Atraktivní jim kromě Brna připadá zejména Plzeň.

Společnost Skanska Reality koupila před koncem loňského roku pozemky ve středočeské Loděnici. V centru obce by na 1,1 hektaru mělo vyrůst sto bytů. Další parcely pro bytovou výstavbu firma loni získala v Libčicích nad Vltavou. „Potvrzujeme tak zájem o rozšiřování pozemkového portfolia o lokality s dobrou dopravní dostupností do centra Prahy, abychom mohli reagovat na vývoj cen na trhu, a posílit tak svou nabídku v segmentu cenově dostupnějších bytů,“ uvedla Barbora Hantonová ze Skansky. Bytový projekt v okolí Prahy připravuje aktuálně také společnost Geosan, která ve Zbuzanech postaví 268 bytů.


Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum


Mimo Prahu a Středočeský kraj vyrazila společnost Trigema. „Již v uplynulých dvou letech Trigema jeden mimopražský projekt realizovala. Jednalo se o bytový dům v plzeňské ulici Kollárova, který nabídl více než 80 nových bytů. Kolaudace šestipatrového bytového domu KLR@Plzeň proběhla loni v září. Další projekty bydlení mimo hlavní město v současnosti připravujeme,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.

Dlouhodobě nejsilnějšími regiony z pohledu nové výstavby jsou podle statistik Trigemy Jihomoravský a Středočeský kraj, kde je nejvyšší průměrná nabídková cena nových bytů. Poslední dva roky k nim navíc přibylo právě Plzeňsko. „Hlad po bydlení je v západočeské metropoli relativně velký. Projekty se zde navíc daří povolovat mnohem rychleji než v Praze,“ dodal Soural.

Okolo hranice 50 tisíc korun za metr čtvereční se pohybuje kromě Plzeňského také kraj Olomoucký a Liberecký. Z výpočtu společnosti Central Group vyplynulo, že nad hranicí padesát tisíc za metr je ještě Královehradecký kraj. S výjimkou Prahy a Brna pak vykazují všechny kraje velké rozdíly v cenách nových a seconhandových bytů.


Definitivní konec Kaplického „blobu“. Postavit knihovnu už je nereálné, tvrdí radní


Zkušenost z Plzně už má také developer V Invest, který dlouhodobě rozvíjí plzeňskou lokalitu Nová Valcha, kde staví v několika etapách čtvrť s přibližně 600 bytovými jednotkami a rodinnými domy. Aktuálně se nachází zhruba v polovině celého projektu, dokončení plánuje mezi lety 2023 a 2025.

„Na Nové Valše nabízíme mix rodinných domů a bytových domů a v posledním roce zde úspěšně nabízíme také družstevní byty. Jde o reakci na stále rostoucí ceny nemovitostí, které se nevyhýbají ani Plzni, a na restriktivní opatření České národní banky, která v minulém roce výrazně zpřísnila svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů,“ říká Tomáš Škoda, marketingový manažer společnosti V Invest.

Akvizice pozemků v Plzni a v Brně nyní řeší společnost Geosan Development. V Brně už chystá nový rezidenční projekt skupina T.E. V moravské metropoli už zkolaudovala bytový domu Milhouse, který postavila pro externího investora, nyní plánuje výstavbu nového polyfunkčního projektu s byty v městské části Starý Lískovec.

Anketa: Uvažujete nad akvizicí pozemků mimo katastrální hranice Prahy?
Tomáš Škoda, marketingový manažer společnosti V Invest:
V rámci mimopražských aktivit se aktuálně soustředíme především na rozvoj našeho projektu v Plzni v oblasti Nové Valchy. Do Plzně jsme se vydali už v roce 2006. A to především proto, že pražský realitní trh byl v té době přehřátý a ceny nemovitostí, stavebních prací i subdodávek zde byly vysoce nadhodnocené. Plzeň je přitom třetím největším a nejstabilnějším realitním trhem v rámci ČR a nemovitosti zde byly v té době stále relativně dostupné.
Clément de Lageneste, vedoucí oddělení rezidenčního developmentu v Linkcity Czech Republic
Naše projekty realizujeme po celé České republice. V segmentu rezidenčních nemovitostí jsme dosud postavili více než 1000 nových bytů, a to zejména v Olomouci, Pardubicích a Praze. Z našich zkušeností vyplývá, že hlavní regionální města jsou vzhledem k neuspokojené poptávce po novém bydlení dobrou příležitostí, a proto v akvizici nových pozemků mimo území hl. m. Prahy chceme i nadále pokračovat. Mezi důležitá kritéria pro jejich výběr patří znalost místního trhu, silný realizační tým v dané lokalitě a příběh, který jsme schopni s projektem spojit. I proto se zaměřujeme na redevelopment nevyužitých brownfieldů.
Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development
Naše výstavba se v minulosti soustředila především na oblast Prahy. V rámci 20leté historie Geosan Development jsme zatím realizovali dva projekty mimo území metropole. Nicméně rozšíření působnosti i do jiných měst se vzhledem k současné situaci na trhu rozhodně nebráníme a aktuálně již řešíme možné akvizice v Brně či Plzni.
Petr Teplý, partner skupiny T.E
Aktivně nehledáme, ale oči máme otevřené. Když se objeví zajímavá příležitost, která nám dává smysl, využijeme ji. Na sklonku loňského roku jsme v Brně úspěšně dokončili akvizici velkého 2,5hektarového pozemku, kde plánujeme výstavbu polyfunkčního projektu. O nových akvizicích jsme jednali i v dalších regionech. Ty však pro nás neměly takový ekonomický smysl, abychom se jim začali aktivně věnovat. Když se ale objeví další pozemek či projekt, který pro nás bude zajímavý a smysluplný, určitě se práci v regionech bránit nebudeme.
Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group
Central Group se dlouhodobě zaměřuje výhradně na hlavní město. Tato strategie se společnosti velmi osvědčila. Firma je proto velmi akvizičně aktivní i v současné době, kdy jsou ceny pozemků a areálů vhodných k výstavbě na území hlavního města Prahy velmi vysoké. Aktuálně Central Group vlastní téměř milion m2 pozemků a areálů, které jsou určeny k bytové výstavbě, nebo se na nich připravuje změna využití právě na rezidenční určení. Na nich by mohlo vzniknout asi 30 tisíc bytů. Z velké části jde o brownfieldy, právě na nich totiž leží budoucnost města. Výstavba na podobných pozemcích pro Prahu velmi užitečná. Brownfieldy se totiž nacházejí v místech s již existující a obvykle i dostatečně kapacitní veřejnou dopravou, jsou také dobře napojeny na dopravní i technické sítě.
David Jirušek, mluvčí společnosti Finep
Jsme zastánci teorie i praxe, že se Praha nemá rozrůstat na úkor okolní krajiny, Praha se musí naopak, logicky zahušťovat. Stěhováním do velkých měst nedochází k negativní suburbanizaci krajiny a tím obecně se snižují i zátěže v okolní krajině. Pokud se město velikosti Prahy nebude vnitřně rozšiřovat, tak se veškerá zátěž (od ekologie, přes dopravu, logistiku, atd.) přenese do okolní krajiny, výrazně se zhorší životní prostředí a ve finále obyvatelé žijící mimo město nebudou mít čas na svoje koníčky, sport, kulturu, rodinu, protože svůj volný čas budou trávit v dopravních zácpách při svých cestách do či z práce. Bohužel dnešní legislativa, stavební předpisy, délky povolovacích procesů a to vše spojené v katastrofický nedostatek nových bytů v Praze jdou proti výše uvedenému a nutí ty, kteří chtějí bydlet v metropoli, ke stěhování mimo Prahu.

Přečtěte si také:

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Bratislava poráží Prahu. Platy nejsou o tolik nižší, zato bydlení je výrazně levnější


Čtěte také

Události  Čínský navigační systém BeiDou

Čínský navigační systém BeiDou je nejrozsáhlejší na světě. Na orbitě má 35 satelitů

Asijský list Nikkei upozornil na fakt, že čínský navigační systém BeiDou již má na orbitě…

24. srpna 2019

 Americký prezident Donald Trump

Trump znovu zatlačil na Čínu. Oznámil nové navýšení cel

Americký prezident Donald Trump v pátek v reakci na poslední kroky čínské vlády oznámil…

24. srpna 2019

 Český premiér Andrej Babiš během návštěvy USA

Svěřenská opona: Babiš má stále plnou kontrolu nad majetkem Agrofertu

Nejen právníci Evropské komise, ale i například černošický městský úřad či Krajský úřad…

24. srpna 2019

 Americký prezident Donald Trump

Trump pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň. USA by mohly zavést clo na víno

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes americký…

24. srpna 2019

Události  Demonstrace v Hongkongu - ilustrační foto

Protesty v Hongkongu pokračují. Demonstranti se střetli s policií

Tisíce demonstrantů dnes během další vlny prodemokratických protestů vyšly do ulic…

24. srpna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Auta
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu…
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Videodojmy: Yamaha Niken
Hry pro příležitostné hráče