Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

 Výstavba v Brně, ilustrační foto
Výstavba v Brně, ilustrační foto
Autor: CTP

Developeři míří do regionů. Zamrzlá Praha už je omrzela

 Boříková 23. ledna, 14:43  -  Hana Boříková
 Výstavba v Brně, ilustrační foto
Výstavba v Brně, ilustrační foto
Autor: CTP
23. ledna, 14:43

Firmy chtějí stavět byty především ve Středočeském kraji. Soustředí se rovněž na Plzeň a Brno.

Cena metru čtverečního v pražské novostavbě už překonala sto tisíc korun za metr čtvereční. Astronomické částky jsou důsledkem především toho, že se v Praze byty nepovolují a samotný proces povolování je neúměrně dlouhý. Zrealizovat bytový projekt trvá podle studie společnosti Deloitte v hlavním městě osm let, přičemž samotná stavba zabere jen dva roky.

Zamrzlý trh motivuje i některé developery, jejichž hřištěm byl historicky pražský trh, aby se porozhlíželi v jiných krajských městech nebo v příměstských lokalitách ve Středočeském kraji. Některé společnosti již projekty mimo metropoli realizují, jiné nakupují pozemky a další se porozhlížejí po příležitostech. Atraktivní jim kromě Brna připadá zejména Plzeň.

Společnost Skanska Reality koupila před koncem loňského roku pozemky ve středočeské Loděnici. V centru obce by na 1,1 hektaru mělo vyrůst sto bytů. Další parcely pro bytovou výstavbu firma loni získala v Libčicích nad Vltavou. „Potvrzujeme tak zájem o rozšiřování pozemkového portfolia o lokality s dobrou dopravní dostupností do centra Prahy, abychom mohli reagovat na vývoj cen na trhu, a posílit tak svou nabídku v segmentu cenově dostupnějších bytů,“ uvedla Barbora Hantonová ze Skansky. Bytový projekt v okolí Prahy připravuje aktuálně také společnost Geosan, která ve Zbuzanech postaví 268 bytů.


Cizinci koupí až čtvrtinu nových bytů v Praze. Atraktivní je pro ně centrum

Pražské sídliště, ilustrační foto ( Zdroj: Tomáš Novák/Euro, Autor: Tomáš Novák/Euro )


Mimo Prahu a Středočeský kraj vyrazila společnost Trigema. „Již v uplynulých dvou letech Trigema jeden mimopražský projekt realizovala. Jednalo se o bytový dům v plzeňské ulici Kollárova, který nabídl více než 80 nových bytů. Kolaudace šestipatrového bytového domu KLR@Plzeň proběhla loni v září. Další projekty bydlení mimo hlavní město v současnosti připravujeme,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.

Dlouhodobě nejsilnějšími regiony z pohledu nové výstavby jsou podle statistik Trigemy Jihomoravský a Středočeský kraj, kde je nejvyšší průměrná nabídková cena nových bytů. Poslední dva roky k nim navíc přibylo právě Plzeňsko. „Hlad po bydlení je v západočeské metropoli relativně velký. Projekty se zde navíc daří povolovat mnohem rychleji než v Praze,“ dodal Soural.

Okolo hranice 50 tisíc korun za metr čtvereční se pohybuje kromě Plzeňského také kraj Olomoucký a Liberecký. Z výpočtu společnosti Central Group vyplynulo, že nad hranicí padesát tisíc za metr je ještě Královehradecký kraj. S výjimkou Prahy a Brna pak vykazují všechny kraje velké rozdíly v cenách nových a seconhandových bytů.


Definitivní konec Kaplického „blobu“. Postavit knihovnu už je nereálné, tvrdí radní

Model budovy Národní knihovny z pera Jana Kaplického ( Zdroj: Archiv MF, Autor: Archiv MF )


Zkušenost z Plzně už má také developer V Invest, který dlouhodobě rozvíjí plzeňskou lokalitu Nová Valcha, kde staví v několika etapách čtvrť s přibližně 600 bytovými jednotkami a rodinnými domy. Aktuálně se nachází zhruba v polovině celého projektu, dokončení plánuje mezi lety 2023 a 2025.

„Na Nové Valše nabízíme mix rodinných domů a bytových domů a v posledním roce zde úspěšně nabízíme také družstevní byty. Jde o reakci na stále rostoucí ceny nemovitostí, které se nevyhýbají ani Plzni, a na restriktivní opatření České národní banky, která v minulém roce výrazně zpřísnila svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů,“ říká Tomáš Škoda, marketingový manažer společnosti V Invest.

Akvizice pozemků v Plzni a v Brně nyní řeší společnost Geosan Development. V Brně už chystá nový rezidenční projekt skupina T.E. V moravské metropoli už zkolaudovala bytový domu Milhouse, který postavila pro externího investora, nyní plánuje výstavbu nového polyfunkčního projektu s byty v městské části Starý Lískovec.

Anketa: Uvažujete nad akvizicí pozemků mimo katastrální hranice Prahy?
Tomáš Škoda, marketingový manažer společnosti V Invest:
V rámci mimopražských aktivit se aktuálně soustředíme především na rozvoj našeho projektu v Plzni v oblasti Nové Valchy. Do Plzně jsme se vydali už v roce 2006. A to především proto, že pražský realitní trh byl v té době přehřátý a ceny nemovitostí, stavebních prací i subdodávek zde byly vysoce nadhodnocené. Plzeň je přitom třetím největším a nejstabilnějším realitním trhem v rámci ČR a nemovitosti zde byly v té době stále relativně dostupné.
Clément de Lageneste, vedoucí oddělení rezidenčního developmentu v Linkcity Czech Republic
Naše projekty realizujeme po celé České republice. V segmentu rezidenčních nemovitostí jsme dosud postavili více než 1000 nových bytů, a to zejména v Olomouci, Pardubicích a Praze. Z našich zkušeností vyplývá, že hlavní regionální města jsou vzhledem k neuspokojené poptávce po novém bydlení dobrou příležitostí, a proto v akvizici nových pozemků mimo území hl. m. Prahy chceme i nadále pokračovat. Mezi důležitá kritéria pro jejich výběr patří znalost místního trhu, silný realizační tým v dané lokalitě a příběh, který jsme schopni s projektem spojit. I proto se zaměřujeme na redevelopment nevyužitých brownfieldů.
Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development
Naše výstavba se v minulosti soustředila především na oblast Prahy. V rámci 20leté historie Geosan Development jsme zatím realizovali dva projekty mimo území metropole. Nicméně rozšíření působnosti i do jiných měst se vzhledem k současné situaci na trhu rozhodně nebráníme a aktuálně již řešíme možné akvizice v Brně či Plzni.
Petr Teplý, partner skupiny T.E
Aktivně nehledáme, ale oči máme otevřené. Když se objeví zajímavá příležitost, která nám dává smysl, využijeme ji. Na sklonku loňského roku jsme v Brně úspěšně dokončili akvizici velkého 2,5hektarového pozemku, kde plánujeme výstavbu polyfunkčního projektu. O nových akvizicích jsme jednali i v dalších regionech. Ty však pro nás neměly takový ekonomický smysl, abychom se jim začali aktivně věnovat. Když se ale objeví další pozemek či projekt, který pro nás bude zajímavý a smysluplný, určitě se práci v regionech bránit nebudeme.
Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group
Central Group se dlouhodobě zaměřuje výhradně na hlavní město. Tato strategie se společnosti velmi osvědčila. Firma je proto velmi akvizičně aktivní i v současné době, kdy jsou ceny pozemků a areálů vhodných k výstavbě na území hlavního města Prahy velmi vysoké. Aktuálně Central Group vlastní téměř milion m2 pozemků a areálů, které jsou určeny k bytové výstavbě, nebo se na nich připravuje změna využití právě na rezidenční určení. Na nich by mohlo vzniknout asi 30 tisíc bytů. Z velké části jde o brownfieldy, právě na nich totiž leží budoucnost města. Výstavba na podobných pozemcích pro Prahu velmi užitečná. Brownfieldy se totiž nacházejí v místech s již existující a obvykle i dostatečně kapacitní veřejnou dopravou, jsou také dobře napojeny na dopravní i technické sítě.
David Jirušek, mluvčí společnosti Finep
Jsme zastánci teorie i praxe, že se Praha nemá rozrůstat na úkor okolní krajiny, Praha se musí naopak, logicky zahušťovat. Stěhováním do velkých měst nedochází k negativní suburbanizaci krajiny a tím obecně se snižují i zátěže v okolní krajině. Pokud se město velikosti Prahy nebude vnitřně rozšiřovat, tak se veškerá zátěž (od ekologie, přes dopravu, logistiku, atd.) přenese do okolní krajiny, výrazně se zhorší životní prostředí a ve finále obyvatelé žijící mimo město nebudou mít čas na svoje koníčky, sport, kulturu, rodinu, protože svůj volný čas budou trávit v dopravních zácpách při svých cestách do či z práce. Bohužel dnešní legislativa, stavební předpisy, délky povolovacích procesů a to vše spojené v katastrofický nedostatek nových bytů v Praze jdou proti výše uvedenému a nutí ty, kteří chtějí bydlet v metropoli, ke stěhování mimo Prahu.

Přečtěte si také:

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Tři pětiny bytového trhu v Praze si mezi sebe rozdělila desítka developerů

Bratislava poráží Prahu. Platy nejsou o tolik nižší, zato bydlení je výrazně levnější


Čtěte také

Bílý psík Mařenka

Démonizování změn v justici a zejména ve státním zastupitelství je poněkud krátkozraké.

před 4 hodinami

Události  Koncentrační tábor - ilustrační foto

Sto šťastných náhod. Karel Ellinger vzpomíná, jak přežil šest koncentráků

Karlu Ellingerovi bude 91 let. Je jeden z posledních, který pamatuje Josefa Mengeleho…

před 4 hodinami

 Ruský prezident Vladimir Putin

Důvěra Rusů v Putina je na historickém minimu, píší deníky

Prezidentovi Vladimiru Putinovi v současnosti důvěřuje 31,7 procenta Rusů, oznámily dnes…

před 4 hodinami

Petrohrad a celý rozlehlý okolní region je pro naše exportéry mimořádně perspektivní oblastí

Energetika, potravinářství, zpracování odpadů. Petrohrad nabízí řadu exportních příležitostí

Petrohrad je branou, kterou zboží proudí dovnitř i ven z Ruska. Celý severozápad Ruské…

před 4 hodinami

Heinz-Christian Strache

Vládní krize v Rakousku: Za videem stojí vídeňský právník, Strache podal trestní oznámení

Za videem, které vedlo k rozpadu rakouské vládní koalice, stojí vídeňský právník Ramin…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Medardova kápě, jak moc na ni kape
Co dělat, když chcete přepsat auto na rodinného příslušníka
Máte nárok na invalidní důchod?
Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?
Hradí za vás Úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Auta
Také šestá generace Opelu Corsa přichází jako elektromobil.…
Vyrazili jsme s novou Škodou Octavia G-Tec na Czech New Energies Rally. A rozhodně jsme se nenudili
Kvíz: Uhodnete model auta z detailu na fotografii?
Čínská značka Lynk & CO vstoupí do Evropy příští rok. Nasadí mobilní prodejny
Škoda Superb dostala v rámci faceliftu diodové řasy, více asistentů a provedení Scout
Hry pro příležitostné hráče