Čínský investor promluvil: baterie HE3DA nejsou kvalitní, součástky jsme nekradli - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čínský investor promluvil: baterie HE3DA nejsou kvalitní, součástky jsme nekradli

,
Čínský investor promluvil: baterie HE3DA nejsou kvalitní, součástky jsme nekradli
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Společnost CDC Germany Investment, která je součástí čínského koncernu CDC, investovala pět milionů eur do údajně revolučního typu velkokapacitních baterií HE3DA. Nyní chce peníze zpět, jenže většina částky kdesi zmizela. Za krachem spolupráce je prý hlavně fakt, že prototypy baterií od českého výrobce nefungují tak, jak tým vynálezců v čele s Janem Procházkou sliboval.

CDC Germany Investment má pochybnosti nejen o kvalitě „převratných“ baterií, které měly díky využití nanotechnologií porážet klasické lithium-iontové baterie. Otázka je, kam se zakutálelo pět milionů eur, které CDC Germany před dvěma lety investovala do firmy HE3DA Technologies. Soudy daly loni zahraničnímu investorovi za pravdu a nechaly zmrazit zbývající obnos 1,3 milionu eur (33 milionů korun), který na účtech české firmy zbyl.

Společnost CDC se též pro euro.cz vyjádřila k obviněním, která proti ní loni v listopadu vznesl Jan Procházka. Ten ve vyjádření pro server Hlidacipes.org, který následně převzala další média, obvinil CDC z pokusu o krádež utajeného materiálu. Jeden z čínských návštěvníků laboratoří HE3DA v Praze-Letňanech si údajně měl strčit do kasy saka černý prášek, který HE3DA používá k výrobě unikátních katod.

Podle Fujuna Goua, člena vědeckého týmu, který byl incidentu přítomen, ke zmíněnému pokusu o krádež černého prášku nedošlo. „HE3DA se pasovala do role oběti, aby odvedla pozornost od skutečného problému. Během testů se ukázalo, že se jejich baterie slibovaným parametrům ani zdaleka nepřiblížily a nejsou vhodné pro masovou výrobu,“ říká Fujun Gou a dodává, že na „černém prášku“ není nic unikátního. Sami zaměstnanci HE3DA prý potvrdili, že byl zakoupen od nejmenovaného čínského výrobce.

Velké plány má naopak s bateriemi HE3DA česká firma Magna Energy Storage, která začala loni v říjnu stavět výrobní závod za 5,5 miliardy korun v Horní Suché na Karvinsku. Výrobu chce spustit koncem roku 2019, každým rokem chce vyrábět baterie s kapacitou jedné gigawatthodiny. Hlavním akcionářem firmy Magna Energy Storage je podnikatel Radomír Prus.

V rozhovoru pro portál solárnínovinky.cz Prus uvedl, že jeho firma již na trhu posbírala 1,2 miliardy korun od soukromých investorů. Současně se uchází o dotaci od Evropské unie. Evropská komise chce podpořit výrobní závody v zemích unie, jinak reálně hrozí, že trh ovládnou výrobci z Jižní Koreje a Číny.

Dále čtěte:

Tajemné baterie HE3DA. Obří investici za 30 miliard doprovázejí nejasnosti

„Dobijeme svět.“ Firma HE3DA chce být českou Teslou

 Made in Czech Republic. S tímto výrobkem chtějí manažeři a vlastníci vznikající české společnosti HE3DA vzít útokem světový trh s velkokapacitními bateriemi