ČEZ škrtá větrné plány v Polsku. Může za to nová daň - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

ČEZ škrtá větrné plány v Polsku. Může za to nová daň

,
ČEZ škrtá větrné plány v Polsku. Může za to nová daň
Zdroj: Profimedia.cz

Měli velké plány, ale ze zelené expanze nakonec ČEZ ustupuje. Kvůli nové polské legislativě a daním u severních sousedů firma přehodnotí záměr budování větrných elektráren.

Jak uvedlo polské vedení ČEZ, firma Eco-Wind Construction, přes kterou skupina investuje do větrných elektráren, musí větrné projekty v zemi přehodnotit. Za současných podmínek je rozvoj firmy sporný.

„V červenci loňského roku nabyl v Polsku účinnosti zákon o investicích v oblasti větrných elektráren, který omezuje možnosti výstavby nových zdrojů. To vedlo k odložení prvních předpokládaných aukcí a současně k odložení realizace některých větrných elektráren v celém Polsku, včetně části projektů Skupiny ČEZ,“ potvrzuje pro Euro.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Zákon zavádí nové poplatky. Kromě speciálního odvodu pro energetickou firmu musí nyní provozovatel větrné elektrárny platit také speciální daň z nemovitosti. Vláda Beaty Szydlové navíc zastavila dotace pro nové obnovitelné zdroje elektřiny. Pro mnoho podniků tak investice do větrné elektrárny ztrácí atraktivitu.

Polsko má jinou představu o své energetice, než jsou větrné elektrárny:

Místo jádra a větru komíny. Polsko dá na uhelné elektrárny 300 miliard

Elektrárna Opatovice začala rozsáhlou ekologizaci svého provozu.

Skupina ČEZ pravidelně testuje hodnotu všech dlouhodobých aktiv včetně hodnot rozpracovaných projektů, jako jsou projekty společnosti Ecowind. V souvislosti s vývojem legislativy v Polsku byla vytvořena opravná položka k projektům Ecowind ve výši 400 milionů korun.

Energetická společnost přitom loni v prosinci získala povolení pro výstavbu nové větrné elektrárny Krasin. Momentálně má v Polsku v přípravné fázi pět projektů o celkovém instalovaném výkonu 144 MW. Společnost podle posledních informací aktivně připravovala také výstavbu elektrárny Biskupiec 1.

„V pokročilé fázi má ČEZ několik projektů, z nichž nejdále jsou dva o celkovém instalovaném výkonu téměř 40 MW, které nyní připravuje do aukce. Ta by se měla konat v druhé polovině tohoto roku,“ říká Barbora Půlpánová.

Jak dodává, vzhledem k dlouhodobé povaze podnikání v energetice ČEZ věří, že nové legislativní bariéry časem zmizí a Polsko s přírodními podmínkami vhodnými pro větrnou energetiku čeká v budoucnu další boom tohoto druhu výroby elektřiny.

ČEZ odkoupil 67 procent akcií společnosti Eco-Wind Construction v roce 2011. Postupně majoritní balík navyšoval na 75 procent a v roce 2015 dokoupil zbývající 25procentní podíl.

Čtěte také:

ČEZ v Bulharsku investuje 1,8 miliardy do rozvodné sítě

Méně uhlí a pružný trh s emisemi, žádá ČEZ Evropskou unii