Česko ustoupilo Aténám. Řecký jogurt končí - Euro.cz

Přihlášení

Česko ustoupilo Aténám. Řecký jogurt končí

,
Česko ustoupilo Aténám. Řecký jogurt končí
Zdroj: Petr Třešňák/Mladá fronta

Stát reaguje na stížnosti Řecka a vypouští z legislativy pojmy „řecký jogurt“ a „jogurt řeckého typu“. Podle názoru Evropské komise se jedná o klamání spotřebitele.

Ministerstvo zemědělství už připravilo příslušný návrh vyhlášky, které sporé názvy mléčných produktů škrtá. Z návrhu vyplývá, že řecký jogurt žádný nový pojem nenahradí, a výrobek se tak bude v budoucnu jmenovat pouze jogurt.

Na skutečnost, že v Česku je možné na obalech výrobků uvádět název řecký jogurt, i když země původu je jiná, si už před několika lety stěžovala vláda v Aténách Evropské komisi. Ta jí dala za pravdu a vyzvala Česko k nápravě.

Stát se původně bránil tím, že pojem řecký jogurt chápe jako charakteristiku výrobku a nikoliv označení původu, podobně jako je tomu třeba u sýru eidam nebo frankfurtských párků. Skutečná země původu jogurtu musí být přitom rovněž uvedená na etiketě.

Ministerstvo zemědělství se však rozhodlo ustoupit poté, co Komise upozornila stát o zahájení řízení proti Česku pro porušení povinností. „Aby se tomuto kroku předešlo, budou ustanovení týkající se výrobků „řecký jogurt“ a „jogurt řeckého typu“ z platné vyhlášky vypuštěna,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Dále čtěte:

Příliš rozmělněná uzenina. Pražská šunka se zařadila mezi evropské speciality

Číňané žízní po mléku. Zbytek světa jim má chovat dobytek

Tomanův zábrus do asijsko-polské restaurace

 Jan Brož