Ceny energií pro příští rok: elektřina mírně zdraží, plyn může i zlevnit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ceny energií pro příští rok: elektřina mírně zdraží, plyn může i zlevnit

, čtk,
Ceny energií pro příští rok: elektřina mírně zdraží, plyn může i zlevnit
Zdroj: Archiv MF

České domácnosti si příští rok mírně připlatí za elektřinu, cena plynu bude stagnovat, nebo může i klesnout. Vyplývá to z dnešního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. Analytici odhadují, že případné zdražení elektřiny může činit řádově několik stokorun za rok, nedotkne se ale všech odběratelů.

U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny, u plynu asi čtvrtinu. ERÚ na dnešní tiskové konferenci uvedl, že regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v roce 2020 v průměru o 1,3 procenta, u plynu pak regulovaná složka stoupne u domácností a maloodběratelů o 0,53 procenta. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Prodejci upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. Řada z nich proto nevylučuje, že u některých produktů cenu takzvané silové elektřiny, kterou určují dodavatelé, navýší. Úpravy cen budou podle nich různorodé podle toho, jaký druh smlouvy mají lidé uzavřený a k čemu všemu danou komoditu využívají.

Cena plynu by se proti tomu příliš měnit neměla, podle úřadu může dokonce klesnout. Podle předsedy rady ERÚ Stanislava Trávníčka bude však záležet na tom, jak pokles velkoobchodních cen zohlední v cenách pro zákazníky samotní dodavatelé plynu.


Předseda rady ERÚ: Přeměna energetiky v budoucnu zvýší regulovanou část ceny energií

 Elektřina - ilustrační foto


Cena plynu na Pražské energetické burze pro rok 2020, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, klesla meziročně o necelou pětinu na 17,4 eur (444 korunn za megawatthodinu (MWh). Cena elektřiny činí aktuálně kolem 50 eur (1277 korun) za MWh, podobně jako loni touto dobou. Během letních prázdnin cena vzrostla přes 55 eur (1400 korun) za MWh. Loni byl meziroční růst často i více než než poloviční.

Rada ERÚ podle Trávníčka vyzvala dopisem ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), aby resort otevřel český energetický trh novým trendům a legislativně ukotvil například akumulaci energie. Úřad podle něj kvůli chybějící legislativě nemůže vydávat pro akumulace licence, tedy povolení k podnikání, aby tyto zdroje mohly vykonávat svou činnost. Havlíčkův náměstek pro oblast energetiky René Neděla v reakci řekl, že ministerstvo v připravované novele energetického zákona s akumulací nepočítá. Akumulaci podle něj chce ministerstvo řešit komplexně a maximálně využít její pozitiva. Měla by být součástí zcela nového energetického zákona, který resort chystá.

Čtěte také:

Bič na distributory energií. ERÚ chce srazit tarify za elektřinu i plyn

Boj proti šmejdům? I velké energetické firmy používají neférové triky

Firmy se rvou o zákazníky ČEZ, kteří po zdražení elektřiny vypověděli smlouvu

Taktický ústup od uhlí: teplárny řeší, čím budou vytápět česká města