Čína chladí lithiovou horečku. Cena suroviny letos klesla o pětinu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čína chladí lithiovou horečku. Cena suroviny letos klesla o pětinu

,
Čína chladí lithiovou horečku. Cena suroviny letos klesla o pětinu
Zdroj: Profimedia.cz

Růst ceny lithia z předchozích let je minulostí. Ceny uhličitanu lithného od začátku roku klesly o 19 procent. Je za tím snaha čínské vlády udržet klíčovou surovinu pro výrobu baterií pro elektromobily na nízké úrovni.

Lithium je považováno za novodobé zlato, bez kterého se svět v následujících dekádách neobejde. Je klíčovou surovinou pro výrobu baterií, které se používají v elektromobilech nebo v úložištích energie.

Od začátku roku se ale cena uhličitanu lithného v Asii propadla o 30 procent, uvedla poradenská firma Benchmark Mineral Intelligence, která sleduje vývoj v sektoru firem zabývajících se těžbou lithia a výrobou baterií.

Globální Solactive Global Lithium Index se od začátku roku propadl o 19 procent. Index mapuje sektor producentů lithia a výrobců Li-ion baterií.

Vývoj lithiového indexu Solactive Global

Lithium Chart

Zdroj: ieconomics.com

Propad cen lithia souvisí také s tím, že problémy má firma Ganfeng Lithium, druhý největší producent lithia na světě. Plánuje vstoupit na burzu v Hongkongu, ale investoři nemají tak velký zájem. Cílová částka pro primární úpis akcií je o 40 procent nižší, než společnost plánovala na začátku roku. Firma dodává baterie pro automobilku Tesla nebo BMW.

Menší zájem investorů může souviset s tím, že firma blíže spolupracuje s čínskou vládou a jedná se o svého druhu státem vytvořený kartel, který má udržovat ceny lithia na nižší úrovni.


Babišův „boj“ o lithium. Přečtěte si komentář Pavla Párala:

Lithiová fata morgana

 Páral


Pekingské vládě jde o to, aby si vytvořila dostatečné zásoby strategické suroviny za nižší cenu pro rozvoj elektromobility a podporu obnovitelných zdrojů, napsal komentátor agentury Bloomberg David Fickling. Tím umožní čínským firmám, které vyrábějí baterie a elektromobily, maximalizovat zisky.

Naopak investoři do těžby tohoto lehkého alkalického kovu mají zájem, aby cena suroviny rostla. Poptávka není v současné době tak vysoká, což souvisí s vyšší nabídkou. V Evropě by se navíc mělo začít těžit v roce 2020 v Portugalsku a od roku 2023 v Srbsku, uvedla analytička Silvia Holá z firmy xPartners.

Zásoby lithia jsou i na území Česka a jsou velkým politickým tématem. Spor o těžbu v Krušných horách zasáhl minulou vládu Bohuslava Sobotky těsně před parlamentními volbami. Podle premiéra Andreje Babiše se musí počkat na potřebná povolení, s těžbou se jen tak nezačne. Povolení k průzkumným vrtům má australská firma EMH, premiér chce, aby aktivitu převzala státní firma Diamo.

Související články:

Co jsou zač? Po stopách australských zlatokopů v Česku

Babiš: Lithium má těžit stát. Diamu uloží zkoumat ložiska

Nejisté miliardy za lithium. Státní podniky by ho těžit neměly, tvrdí analýza

Nejistá budoucnost lithia? Jeho cena může do tří let klesnout na polovinu

 Zájem australské společnosti European Metals Holdings (EMH) o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušných horách nadále trvá

Ohodnoťte tento článek
Diskuze