Velkochov budoucnosti: norská firma staví gigantická akvária pro lososy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Velkochov budoucnosti: norská firma staví gigantická akvária pro lososy

,
Velkochov budoucnosti: norská firma staví gigantická akvária pro lososy
Zdroj: Nordic Aquafarms

Pokroky v technologiích filtrace a cirkulace vody umožňují chovat ryby ve stále větších krytých nádržích. Norská firma Nordic Aquafarms oznámila, že ve Spojených státech investuje 500 milionů dolarů do nádrží třikrát větších než olympijský plavecký bazén, ve kterých bude chovat lososy. Celkem by měly produkovat 33 tisíc tun ryb, což odpovídá 8 procentům spotřeby lososů ve Spojených státech.

Obrovská krytá akvária pro chov lososů chce norská firmy Nordic Aquafarms postavit v pobřežním městě Belfast v americkém státě Maine na východním pobřeží USA. Celý projekt má stát 500 milionů dolarů (10,9 miliardy korun). Obrovské nádrže mají simulovat mořské proudy, aby maso lososů co nejvíce připomínalo chuť divokých ryb.

Celá krytá farma by měla být největší svého druhu na světě. Tvořit ji má 18 nádrží o objemu 8 tisíc metrů krychlových. To je trojnásobek objemu olympijského plaveckého bazénu.

Vizualizace budoucí farmy v americkém městě Belfast.

Vizualizace farmy v Belfastu v americkém státě Maine. Foto: Nordic Aquafarms

Vysoce mechanizovaný chov ryb by měl být podle představitelů firmy budoucí cestou, jak zajistit lidstvu dostatek rybího masa, tvrdí ředitel firmy Erik Heim. Celkem by farma měla produkovat 33 tisíc tun ryb ročně. To odpovídá 8 procentům roční spotřeby lososího masa v USA, doplnil Heim s tím, že podobná farma má vzniknout i v Norsku.

Obrovské kryté bazény pro chov ryb mají především výhodu v tom, že rybám nehrozí nákaza, respektive riziko úhynu je menší. U lososů chovaných v mořských farmách jejich počty decimovala mořská veš. Proto byla cena lososího masa na začátku roku 2017 na maximech.

Podívejte se, jak má vypadat projekt firmy Nordic Aquafarms:

Krytý chov ryb by měl být bezpečnější, zdůraznil Michael Timmons z Cornellovy univerzity, který se specializuje na chov ryb v umělém prostředí.

Umělý chov ryb je mimořádně efektivním způsobem produkce živočišných proteinů. Ze 100 kilogramů potravy pro ryby se vyprodukuje až 15krát více masa, než je tomu u stejného množství krmiva pro skot. Umělé chovy ryb už v roce 2014 vyprodukovaly více ryb, než bylo chyceno v mořích a oceánech.

Výstavba kryté farmy v norském Fredrikstadu.

Výstavba kryté farmy v norském Fredrikstadu. Foto: Nordic Aquafarms

Umělé chovy znamenají i ekologický problém, protože ryby chované v klecích znečišťují okolní mořskou vodu. Zejména to platí pro chov lososů v Norsku a Chile. V Číně zase z chovných rybníků do vodního systému unikají zbytky léků, které se používají, aby ryby v chovech zůstaly zdravé. Tato rizika by měla při chovu v uzavřených systémech odpadnout.

Pokročilá filtrace má umožnit to, že kryté chovy spotřebují méně vody. Devadesát procent použité vody by se mělo recyklovat. Odpadní voda má být přefiltrována rovněž přes biofiltry. Ty tvoří bakterie, jež požírají rybí moč. Běžné filtry pak zachytí výkaly a zbytky potravy, jež se mohou využít jako hnojivo, případně pro výrobu bioplynu.

Důležité je nepodcenit riziko lidského selhání, zaměstnanci chovných akvárií musí dodržovat hygienická pravidla, aby nekontaminovali obrovské nádrže, varoval Timmons. S výstavbou v americkém Belfastu by se mělo začít v roce 2019. Pokud bude koncept úspěšný, očekává se, že se rozšíří po celém světě.

Dále čtěte:

Podnikání bez hranic. Růžička chce vyvíjet nové potraviny

Válka s mořskou vší. Norské lososy mají chránit plastová vejce

Kanadský premiér nám lhal, zlobí se indiáni kvůli rozšíření ropovodu

Rybolov zasáhl 55 procent oceánů. Čtyřikrát větší plochu než zemědělství

Čínští rybáři, ilustrační foto