Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Bill Gates, ilustrační foto
Bill Gates, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Bill Gates: Omezení investic do fosilních zdrojů má nulový efekt na klima

20. září, 12:09  -  František Novák
Bill Gates, ilustrační foto
Bill Gates, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
20. září, 12:09

Zakladatel softwarové firmy Microsoft Bill Gates tvrdí, že přesvědčování investorů, aby stáhli své peníze z projektů spojených s těžbou a spalováním fosilních zdrojů, nemá žádný vliv na snižování emisí skleníkových plynů. Pozitivnějším řešením je podle něj podpora nových technologií, jež zabrání oteplování.

Jeden z nejvlivnějších podnikatelů a filantropů světa tvrdí, že móda stahování investic z fosilních projektů nesníží produkci oxidů uhlíku a jejich koncentraci v atmosféře. „Odprodej podílů ve fosilních projektech do dnešního dne pravděpodobně nesnížil emise ani o tunu. Nepovede to k tomu, že lidé, kteří vyrábějí ocel nebo benzín, budou bez kapitálu,“ řekl Gates v rozhovoru pro Financial Times.

Kritizuje činnost mnoha organizací, například anglikánské církve nebo části penzijních fondů, které odprodávají podíly firem napojených na byznys s fosilními palivy, aby byla jejich investiční portfolia „zelená“. Účelnější je podle něj podpořit finančně firmy, které pracují na nových technologiích, jež mohou například pohlcovat oxid uhličitý z atmosféry a vyrábět z něj uhlíkově neutrální palivo. Nebo financovat projekty, jež pomohou lidem v nejohroženějších oblastech adaptovat se na změnu. Jako dobrý příklad „eko“ investic uvedl i projekty Beyond Meat nebo Impossible Foods, které jsou rostlinnou alternativou produkci masa.