Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Elektroměr, ilustrační foto
Elektroměr, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Trest za skromnost: šetrní Němci si za kilowatthodinu připlatí více než ti, kteří plýtvají

18. září, 13:01  -  František Novák
Elektroměr, ilustrační foto
Elektroměr, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
18. září, 13:01

Spotřebitelům elektřiny v Německu, kteří ročně spotřebují do 1500 kWh, se cena elektrické energie v průměru zvyšuje rychleji než těm, kteří spotřebují ročně 6000 kWh. Šetřit elektřinou se nevyplácí.

V současné době, kdy se volá po úsporách energií ve všech sektorech, se šetření domácností s elektřinou v Německu nevyplácí. Protože lidem, kteří odebírají více proudu, zdražuje elektřina pomaleji než těm, kteří šetří. Vyplývá to z údajů srovnávacího portálu cen elektřiny Verivox.

Domácnostem s ročním odběrem 1500 kWh se mezi lety 2014 až 2019 cena za kilowatthodinu zvýšila o 8,4 procenta, ti, kteří spotřebovávají čtyřikrát tolik, si připlatili jen o 4,8 procenta. Je to dáno zejména tím, že náklady na energetickou síť rostou a s tím i pevná část účtu za elektřinu, jež se platí jako paušální část ceny elektřiny. Provozovatelé sítí zvyšují své poplatky všem bez ohledu na spotřebu. Zákazníci tyto poplatky nemohou ovlivnit.

„Provozovatelé sítí reagují na skutečnost, že stále více lidí spotřebovává vlastní elektřinu,“ nabízí vysvětlení energetický odborník ze zákaznického centra Verbraucherzentale Nordrhein-Westfalen Udo Sievering. Týká se to především domácností, jež si nainstalovaly na střechu fotovoltaické panely. Provozovatelé ale poplatky zvyšují všem. Tím dochází k poškození těch, kteří vlastní solární systémy nemají.

Sievering tvrdí, že tento systém je sociálně nespravedlivý, a jedná se o další důkaz toho, že je třeba německou Energiewende reformovat, zejména poplatky a daně v energetice.

Průměrná spotřeba elektřiny na obyvatele (za rok v kWh)
Česká republika