Bydlení v Berlíně o 40 procent levnější než v Praze? Návrh radní vyděsil investory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bydlení v Berlíně o 40 procent levnější než v Praze? Návrh radní vyděsil investory

,
Bydlení v Berlíně o 40 procent levnější než v Praze? Návrh radní vyděsil investory
Zdroj: Stefan Boness/Ipon/SIPA/1602291042 / Profimedia

Radní pro výstavbu ze strany Die Linke Katrin Lompscherová navrhuje, aby hlavní město Německa stanovilo maximální cenu nájmu ze metr čtvereční ve výši 7,97 eura (206 korun). Primátor Berlína Michael Müller z SPD to rázně odmítl. Návrh by znamenal, že by průměrné nájemné bylo značně nižší než v Praze, kde se za metr platí v průměru 340 korun. Opatření vyvolalo negativní reakce investorů, akcie firem, které působí na realitním trhu, oslabily.

Berlínský starosta Michael Müller ze strany SPD se distancoval od návrhu levicové radní Katrin Lompscherové, aby hlavní město Německa výrazně regulovalo výši nájmů. „Nejedná se o návrh berlínského senátu (zastupitelstvo Berlína – pozn. red.), ani o návrh zákona,“ kategoricky odmítl myšlenku, že by město takto výrazně regulovalo nájmy.

Podle něj je nezbytné, aby případné „zastropování“ nájmů bylo v souladu s legislativou Německa. Na druhou stranu ale chce, aby firmy měly zájem najít řešení zajistit dostupné bydlení.


Jaká je situace na trhu s bydlením v Česku?

Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností budou pokračovat

 Stavba bytového domu, ilustrační foto


Deník Berliner Morgenpost ale uvedl, že senát skutečně připravuje zmrazení nájmů na dalších pět let, kdy by nájemníci v bytech postavených před rokem 2014 neměli platit více než 7,97 eura za metr čtvereční. Dosud se zastupitelé neshodli na výši maximálního nájemného. Zákon by měl platit od roku 2020.

Lompscherová, která vyvolala v Německu svým návrhem pozdvižení, od svého záměru nechce ustoupit. Podle ní by radnice měla vyřešit současné „nájemní šílenství“. Omezení nájmů by zastavilo spekulativní skupování bytů.

Vývoj akcií firmy Deutsche Wohnen od začátku roku:

Vývoj akcií Deutsche Wohnen od začátku roku 2019.

Zdroj: tradingview.com

Investory svým návrhem vyděsila. Akcie společnosti Deutsche Wohnen, jež v Berlíně vlastní 110 tisíc bytů, ztratily v pondělí několik procent. Hodnota akcií propadla také u firem Ado Properties a Vonovia. Analytik investiční banky Jefferies Thomas Rothaeusler považuje plošné zavedení maximálního nájmu za protiústavní. Zástupci firmy Deutsche Wohnen označili návrh za útok na právní stát.

Uvítali byste zastropování nájemného v Praze?

V Berlíně vládne koalice sociální demokracie, Zelených a Levice. Téma dostupného bydlení je jedním z hlavních témat politiků. Už dříve se spekulovalo o tom, že koalice hodlá vyvlastnit několik tisíc bytů od firmy Deutsche Wohnen. Podle právních expertů by byl takový krok protiústavní. Radnice by musela nabídnout za byty odpovídající cenu.

V současné době jsou v některých čtvrtích Berlína nájmy více než dvojnásobné, než navrhuje levicová radní. V Praze je průměrná cena za metr čtvereční 340 korun. Ceny nájmů se v Berlíně zvýšily za deset let o 90 procent. Opozice z CDU a FDP tvrdí, že by omezení cen nájmů vyvolalo zpomalení výstavby nových bytů i investice do staršího bytového fondu. V Berlíně je 1,9 milionu bytů, 86 procent z nich se pronajímá.

Dále čtěte:

Boj proti nedostupnému bydlení. Berlín odkoupil 670 bytů

První byt vyvlastněn. Barcelona zahájila tvrdý postup proti nepoužívaným nemovitostem

Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov

Po 13 letech: berlínské letiště má druhý terminál za dvojnásobek ceny

Německá ekonomika dál slábne, Berlín připravuje stimulační opatření

Ohodnoťte tento článek
Diskuze