Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností ale budou pokračovat - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností ale budou pokračovat

, čtk,
Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností ale budou pokračovat
Zdroj: čtk

V Česku lze očekávat po zhruba čtyřletém růstu cen bydlení pokles, který však nebude nijak výrazný. Záležet bude například na vývoji ekonomiky, situaci na trhu práce, dynamice příjmů obyvatel a důvěře v budoucnost. Vyplývá to ze studie České bankovní asociace (ČBA). Podle ní je rovněž nepravděpodobné, že by v dohledné době pominuly problémy s dostupností bydlení.

„Pro odhad budoucího možného vývoje je nezbytná analýza historických dat. Lze z ní usuzovat, že v současnosti Česko zažívá od svého vzniku již třetí vlnu intenzivního růstu cen bydlení,“ uvedl autor studie, externí analytik ČBA Tomáš Somogyi.

První vlna mezi lety 2000 a 2004 byla podle něj tažena zejména očekáváním možného růstu cen rezidenčních nemovitostí po vstupu Česka do Evropské unie. Ceny bytů v tomto období podle studie vzrostly o 86 procent v mimopražských regionech a v hlavním městě zhruba o tři čtvrtiny. Ve druhé vlně, která přišla v letech 2006 až 2008, vzrostly nabídkové ceny bytů mimo Prahu o 64 procent, v Praze o 56 procent. Podle Somogyiho za tímto nárůstem stály zejména zpřístupnění úvěrového financování, dobrá situace na trhu práce, růst mezd a důvěra spotřebitelů.

Splácíte hypotéku?

„Vývoj v posledním období od roku 2014 do současnosti přinesl třetí vlnu růstu cen. Svůj podíl zde sehrály i nízké úrokové sazby. Nabídkové ceny bytů vzrostly mimo Prahu o 43 procent, v Praze o 55 procent. Je zřejmé, že vždy rok po dosažení pomyslných cenových vrcholů následoval mírný pokles cen,“ doplnil hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura. Po první vlně podle něj klesly ceny mimo Prahu o 14 procent, v Praze o sedm procent. Po druhé vlně, tedy v období ekonomické krize, se mimo Prahu ceny snížily o 17 procent, v hlavním městě o 13 procent.

Nejnovější údaje podle něj svědčí o tom, že se růst cen zastavil, nebo alespoň zpomalil. „Soudě podle vývoje v předcházejících vlnách nyní pravděpodobně nastává čas mírné korekce cen směrem dolů. Nejsou zde však žádné indikace, že by tento pokles měl být dramatický,“ upozornil Somogyi.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce


Dlouhodobým problémem, který nahrává růstu cen, je podle studie neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů. Problémem je velmi nízký počet vydaných stavebních povolení, zejména v Praze. „Omezená výstavba a akutní nedostatek dostupných bytů zvedl ceny pražských bytů v posledních letech o desítky procent. Přitom ceny nemovitostí rostou rychleji než ceny stavebních prací, které se ke konci loňského roku proti průměru roku 2015 zvýšily o deset procent,“ uvedl dále Somogyi.

Podle Staňury je ovšem nutné dodat, že počet dokončených bytů v Česku v posledních letech roste. Zvýšená nabídka se ale ještě na trhu plně neprojevila. „Očekávám, že se tak stane během příštího roku,“ podotkl.

Podle studie lze rovněž předpokládat, že v následujících letech se bude v Česku zvyšovat podíl nájemního bydlení, který má v současnosti jeden z nejnižších v Evropě. „Zejména mladší část populace bude před hypotečními úvěry favorizovat flexibilnější nájemní bydlení. A to i za cenu toho, že se při srovnatelných až lehce vyšších měsíčních nákladech okrádají o budoucí vlastnictví nemovitého aktiva,“ dodal Somogyi.

Většina developerů nebo například poradenská společnost Deloitte odhadují, že tempo růstu cen bytů se zmírní, klesat ovšem nebudou. Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group v Praze stouply ceny nových bytů za poslední čtyři roky zhruba o 90 procent.

Čtěte také:

Hypoteční zádrhel: předčasné splácení úvěrů banky připraví o miliardy

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Hypotéku má každý pátý Čech, ukazuje průzkum. Uvažuje o ni deset procent lidí