Cíl bavorského premiéra: Budeme mocností autonomního létání - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Cíl bavorského premiéra: Budeme mocností autonomního létání

,

Bavorský předseda vlády Markus Söder vyhlásil plán, že se bohatý německý region do několika let stane vedoucí zemí vývoje a výroby autonomního létání, vzdušných taxi a dronů. To má Bavorsku pomoci, aby se udrželo na špici technologického světa.

Bavorsko, které má velikost ekonomiky na srovnatelné úrovni jako Švýcarsko, chce být technologickým průkopníkem v segmentu autonomního létání a městských létajících taxíků. Prohlásil to bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU). Podle něj je samořiditelné létaní a městská vzdušná elektrická taxislužba realitou, které není radno se posmívat.

Strategie „bavorské vzdušné mobility“ má zajistit regionu, který se podílí na celkovém HDP Německa jednou pětinou, přední světové místo v oblasti výzkumu, vývoje a výroby udržitelné osobní individuální letecké přepravy.

Konzervativní strana CSU už vzbudila rozruch svým návrhem, že se má myslet při přestavbě hlavního vlakového nádraží v Mnichově na přistávací místa pro vzdušné taxíky.

Bavorská vláda chce do konceptu zapojit technickou univerzitu v Mnichově společně se soukromým sektorem. Na univerzitě by mělo vzniknout centrum pro autonomní městkou vzdušnou mobilitu. Vláda hodlá podpořit i vznik testovacího letiště pro vývoj nových létajících automobilů.

Pro testování nových technologií má sloužit hornoplošník Dornier Do 228, v Ingolstadtu byla v rámci iniciativy Urban Air Mobility vypracována studie proveditelnosti pro vytvoření sítě tras a základen leteckých taxíků po Bavorsku. Časový horizont počítá se zavedením do roku 2025.

Söder tvrdí, že městské vzdušné taxi může operovat v Bavorsku už po roce 2020. V této souvislosti média připomínají „létající elektromobil“ firmy Lilium, která sídlí u Mnichova v obci Gilching.

Další výrobce, firma Volocopter z Bádenska-Württemberska, má už za sebou testování prototypu „volocoptéry“, které provedla už v minulém roce. Společnost zaujala i šejky ve Spojených arabských emirátech, pilotní projekt má rozvíjet v Dubaji.


I chudí mohou létat:

Obří drony mají vytlačit tradiční taxíky ve městech


Německý server Wired.de připomenul pochybnosti některých dopravních a technologických expertů ohledně rychlého zavedení osobní letecké přepravy ve městech.

Není jasné, jak by letecká přeprava byla bezpečně integrována do současného systému dopravy ve městech. Nejsou vyjasněny ani provozní náklady na takový druh přepravy. Zpochybňuje se dostupnost pro většinu obyvatel žijících ve městech. Není specifikováno, jak by fungoval systém letového řízení a ochrana proti hluku.

Bavorská vláda plánuje ve své koncepci podporovat i využití dronů. Mnichovská firma Quantum Systems vyvíjí velké drony, které mohou například snímat pole a lesy pro přesnější kartografické záznamy.

Dále čtěte:

Drony a 3D tiskárny místo šroubováku. Řemeslo mohou zachránit „dílny 4.0“

Z Lipska do Berlína za 14 minut? Hyperloop představil plány pro Evropu

Elektrický dron má udržet člověka půl hodiny ve vzduchu