Lesk a bída ventilátorů CoroVent: použití je v nedohlednu - Euro.cz

Přihlášení

Lesk a bída ventilátorů CoroVent: použití je v nedohlednu

,
Lesk a bída ventilátorů CoroVent: použití je v nedohlednu
Zdroj: Mladá fronta

Přispěli jste do veřejné sbírky na výrobu plicních ventilátorů CoroVent? Byla to velká sláva.

Během relativně krátké doby se podařilo vyvinout jednoduchý ventilátor, který měl na jednotkách intenzivní péče pomáhat pacientům v boji proti těžkým následkům koronavirové infekce. Navíc za cenu nesrovnatelně nižší, než za co lze pořídit špičkové plicní ventilátory. Nyní reálně hrozí, že ventilátory dopadnou podobně jako slavný programátorský hackathon, z jehož výsledku se nakonec nepoužilo vůbec nic.

CoroVent je ryze česká záležitost. Výrobní cena činí okolo 170 tisíc a životnost má být až čtyřicet let. Vznikl v rámci projektu pražského ČVUT a iniciativy covid19CZ. Třebíčská firma MICo, která stroje vyrábí, už v dubnu hlásila, že je připravena CoroVent dodávat. Všichni předvedli obrovské nasazení, kterému lze jen tleskat.

Přispěli jste do veřejné sbírky na výrobu plicních ventilátorů CoroVent?

Na vývoj a výrobu se v crowdfundingové sbírce na serveru Donio podařilo během dvou týdnů vybrat dvaadvacet milionů korun, něco ještě přihodili soukromí dárci. Za to se v první fázi vyrobilo asi 180 ventilátorů. Ty nyní někde čekají na své odběratele.

V čem je problém? CoroVent potřebuje certifikaci, bez kterého nesmí na trh a bez které si ho nikdo nepořídí, ani kdyby byl zadarmo. A získat tohle razítko není vůbec jednoduché. Ani samotní autoři ventilátoru nevědí, kde se budou certifikovat, a připouštějí, že se budou muset poohlédnout za hranicemi.

Výrobní cena CoroVentu je tak nízká, protože stroj je vyrobený i z necertifikovaných komponent. K získání certifikátu je proto potřeba odzkoušet nejen celý přístroj, ale i jednotlivé komponenty. To všechno v době, kdy celá Evropská unie přechází na novou certifikační legislativu, na kterou se Česko začalo připravovat teprve před několika týdny, přestože se o změnách v pravidlech ví už od roku 2017.

Nová pravidla přitom měla platit už letos, kvůli pandemii byla ale o rok odložena. Česko v tomhle dost zaspalo. Nová legislativa se připravila v důsledku několika skandálů, kdy se na trh dostaly závadné výrobky. Je tak přísná, že bude složité ji získat i pro výrobky, které jsou na trhu dvacet let a nebyl s nimi jediný problém. Ani zavedení výrobci v Českou nevědí, zda ji pro své výrobky dokáží získat. Tuhle legislativu budou muset splňovat i ventilátory CoroVent. Jisté je jedno, v Česku tohle povolení nemá kdo vystavit. A je to škoda.

Nejbližší možnost se nyní naskýtá u maďarské CE Certiso, cena zahraničního certifikátu se ale bude počítat v násobcích toho, co výrobci platí v Česku. A doba, za kterou lze certifikát v zahraničí získat půjde jen těžko stlačit pod dva roky. Jaká bude pak konečná cena ventilátoru?

Před dvěma týdny se ministr průmyslu Karel Havlíček na stránkách svého resortu chlubil, že CoroVent získal povolení od americké vládní agentury Food and Drug Administration (FDA) a že jde o úspěch na poli mezinárodní certifikace. Nejde ale o klasický certifikát, povolení je pouze pro nouzové použití ve zdravotnických zařízení k léčbě pacientů s nemocí covid-19, což Havlíčkův resort nezastírá, nicméně ventilátory se nyní mohou použít pouze nouzově a pouze v USA nebo v zemích, které tohle povolení od FDA uznávají. V Evropě je použít nelze.

U nás by nouzové použití mohlo schválit ministerstvo zdravotnictví, a to na žádost zdravotnického zařízení, které by chtělo přístroj bez potřebného certifikátu použít. Ventilátorů je ale dostatek, a tak zatím o nouzové použití nikdo nepožádal, jak týdeníku Euro potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

CoroVent čeká velmi dlouhá a drahá cesta. Taková euforie to byla na začátku, nechť tedy vydrží, aby vybrané peníze nevyšly vniveč.

Diskuze