Komentář: Piráti míří na špatný cíl. Mohou ohrozit šanci ČEZ na prodej bulharských firem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Komentář: Piráti míří na špatný cíl. Mohou ohrozit šanci ČEZ na prodej bulharských firem

,

Bulharsko je dlouhodobě nejchudší zemí Evropské unie a má v mnohém – včetně korupce, podnikatelského prostředí či fungování veřejné správy – co zlepšovat. Z útoku Pirátů na obchod mezi společnostmi ČEZ a Eurohold jsou však cítit jisté předsudky, že každý bulharský byznysmen musí zaručeně být podvodník nebo mafián. Přitom stažení ČEZ z této balkánské země za důstojných podmínek je tím, co by čeští politici měli podpořit. A ne ohrozit.

Piráti ve čtvrtek 16. května zpochybnili plánovanou transakci, jejíž výsledkem má být prodej bulharské rozvodné sítě a obchodu s elektřinou z majetku skupiny ČEZ do rukou místní podnikatelské skupiny Eurohold. Podle České pirátské strany neproběhlo transparentní výběrové řízení, ČEZ měl v minulosti vyšší nabídku a přišli též s tvrzením, že Eurohold je napojen na byznysmena Radovana Vítka a na ruský kapitál.

Napadaná strana tvrdí, že nic z toho není pravda. Výběrové řízení proběhlo, což lze snadno dohledat na zpravodajských webech a v oznámení společnosti ČEZ. Problém byl v tom, že původní vítěz Inercom neměl peníze. O vyšší nabídce britského fondu nikdo v oboru nic neví. Největší akcionář Euroholdu Asen Christov se potkal s Radovanem Vítkem někdy v roce 1999, ale plánované podnikání spolu nerozjeli. K zapojení ruského kapitálu Christov uvedl: „Proč bych si měl půjčovat v Rusku s úrokem 10 až 20 procent, když mi na transakci půjčí západní banky a fondy s úrokem tři až pět procent?“


Konec vyvolených. ČEZ či České dráhy budou muset ukázat obchodní smlouvy


Plánovaný prodej bulharských energetických firem je přitom výhodný pro všechny zúčastněné. ČEZ má šanci odejít ze země, ve které se mu dlouhodobě moc nedařilo. Prodejní cena je přitom podobná té, za kterou ČEZ bulharské podniky v roce 2004 koupil (8,7 miliardy korun). Bulharská vláda se bude (muset) snažit hrát fér, protože právě v těchto měsících usiluje o získání prestižní investice. Volkswagen chce v regionu postavit závod na výrobu aut značky Škoda a rozhoduje se mezi Bulharskem, Srbskem a Tureckem.

Své zájmy na dobrých vztazích s Čechy má také samotný Eurohold. Zatím podniká hlavně v oboru pojišťovnictví a v březnu prostřednictvím své pojišťovací divize EIG koupil Ergo pojišťovnu. Transakci musí schválit Česká národní banka, která je známa důkladným přístupem k hodnocení solventnosti a důvěryhodnosti zájemců o podnikání v bankovnictví i pojišťovnictví. Pokud Eurohold tímto testem projde, což se ukáže během několika příštích měsíců, pak lze říci, že je i vhodným obchodním partnerem pro ČEZ.

Přečtěte si také:

Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu

ČEZ letos v Temelíně investuje 1,5 miliardy korun. Chystá modernizaci i posílení bezpečnosti

Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

Temelín loni vyrobil 15,6 terawatthodin elektřiny, odstávky trvaly čtvrt roku

ČEZ začal stavět teplovod z Temelína do Budějovic, má pokrýt třetinu spotřeby města

Ohodnoťte tento článek
Diskuze