Temelín loni vyrobil 15,6 terawatthodin elektřiny, odstávky trvaly čtvrt roku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Temelín loni vyrobil 15,6 terawatthodin elektřiny, odstávky trvaly čtvrt roku

, čtk,
Temelín loni vyrobil 15,6 terawatthodin elektřiny, odstávky trvaly čtvrt roku
Zdroj: čtk

Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila 15,66 TWh elektřiny. Je to o 0,8 TWh méně než v roce 2017. Nižší výrobu způsobily dvě plánované odstávky, které v součtu trvaly 121 dní. Je to i tak druhá nejvyšší roční výroba v Temelíně, zatím rekordní byla v roce 2017, v němž Temelín vyrobil 16,48 TWh elektřiny. Výroba Dukovan loni stoupla o pětinu na 14,25 TWh elektřiny.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly loni do přenosové sítě téměř 30 TWh elektřiny, o necelé 0,2 TWh více než v roce 2017. „Na nárůst měla rozhodující vliv výrazně vyšší meziroční výroba v Dukovanech, více elektřiny než roční plán dodal do přenosové sítě i Temelín,“ řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Českým domácnostem by loňská temelínská výroba vystačila přibližně na rok. Pozitivně se na výsledcích projevilo podle Svitáka zvýšení výkonu obou bloků o dva elektrické megawatty (MWe). Ročně vyšší výkon bloků znamená elektřinu pro 8000 českých domácností. Na výrobě se projevila i spolehlivost provozu elektrárny, která byla loni 99,4 procenta, jak řekl mluvčí.

„Energii navíc jsme získali zvýšením energetické účinnosti zařízení v nejaderné části, nezvyšovali jsme výkon reaktoru. Pouze jsme lépe využili existující zařízení,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.


Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

 Jaderná elektrárna Dukovany


Loni byla v Temelíně na každém bloku jedna odstávka. V součtu trvaly 121 dní. Podle systému transparentnosti velkoobchodního trhu s energií (Remit) plánuje ČEZ v Temelíně letos dvě dvouměsíční odstávky pro výměnu paliva. První blok energetici odstaví 1. března, druhý 21. června.

Dosud nejvíce elektřiny vyrobil Temelín v roce 2017, a to 16,48 TWh. „Šlo o mimořádný rok, kdy byla pouze jedna odstávka, zatímco běžně elektrárnu čekají v jednom roce odstávky dvě,“ řekl Sviták.

Temelín se podle mluvčího výrazně podílí na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky Temelínu do ovzduší nemusí vypustit 12 milionů tun oxidu uhličitého.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000.

Dále čtěte:

Antijaderné Rakousko vystaví přírodní „reaktor“ starý dvě miliardy let

Největší Temelín. Jihočeská elektrárna je nejvýkonnější jaderkou ve střední Evropě

Jaderná fúze za půl bilionu korun. Výstup se odkládá, kritika sílí

Plazmová vlákna na Slunci.