Esej: Covidové plusy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Covidové plusy

,
Esej: Covidové plusy
Zdroj: Richard Cortés

Co dobrého může přinést celosvětová katastrofa?

Všechno špatné je k něčemu dobré. Je možné tuto lidovou moudrost, ověřenou staletími, přijmout jako platnou i ve vztahu k pandemii nemoci, která už zabila statisíce lidí po celém světě a další statisíce ještě zabije?

Karel Stöhr, odborník na šíření chřipky, který vedl „chřipkový“ odbor Světové zdravotnické organizace (WHO) a podílel se na vývoji léků proti chřipkám ve světovém farmaceutickém gigantu Novartis, svého času prohlásil, že „jednou z nejhorších věcí, která se dá veřejnosti po jakékoli pandemii vysvětlit, je to, proč jsme nebyli připraveni, když bylo k dispozici tolik varování“. Když se pokusíme na pandemii podívat pozitivně jako na zprávu o tom, co do budoucna musíme udělat jinak, pak je Stöhrova věta důležitým vodítkem.

Šok z toho, že se něco takového vůbec mohlo stát, vystřídají přirozené otázky, proč jsme jako lidstvo a jednotlivé státy nedbaly varování, která byla k dispozici nejen na úrovni mezinárodních institucí.

Katastrofa tak odhaluje skutečný stav fungování světa v době všemožných globálních rizik, která rozhodně neodejdou s covidem-19 a nebudou omezena na šíření infekčních nemocí.

Masové maso

Globální šíření dosud neznámého koronaviru je dobrou případovou studií, na níž je leccos podstatného viditelné, takže si každý z nás může daleko lépe srovnat v hlavě, v jakém světě vlastně žije, a podle toho se do budoucna zařídit. Americký publicista Mike Davis si dal velkou práci se shrnutím situace před koronakrizí, která byla plná stöhrovských varování. Svá zjištění shrnul do knihy The Monster Enters (Obluda vstupuje na scénu), v níž se podrobně…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?