Bolavé počty obranné - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bolavé počty obranné

,

Kde hledat adepty na propuštění? Každá volba bude bolestivá a jednou vlnou se nezastaví.

Ministr obrany Lubomír Metnar začal bojovat o rozpočet. Jenže z první schůzky s ministryní financí vyplynulo, že požadavek na snížení počtu státních zaměstnanců o desetinu se nevyhne ani jeho resortu.

Metnar ihned po jednání uklidnil, že škrty se nebudou týkat armády, ale jen civilů. Jen pro pořádek – z třiatřiceti tisíc lidí spadajících pod ministerstvo obrany je 25 tisíc vojáků a 8 tisíc občanských zaměstnanců a dalších úředníků fungujících pod zákonem o státní službě.

I když zatím nechce obrana říct, kolika lidí se vlastně zbaví, proti možnosti, že by propustila až osm stovek civilů, jak včera uvedl i web Euro.cz, se rychle ohradila. Do té doby, než speciální pracovní skupina skončí své propočítávání, nebude nicméně ministerstvo nijak konkrétní.

Souhlasíte s tím, aby výdaje na obranu ve výši 2 procent HDP byly zakotveny v zákonu?

A přestože je nejpravděpodobnější, že škrtat se bude především mezi dvanácti stovkami úředníků pracujících v ministerských kancelářích, ani po jejich odchodu dobrý pocit ze splněného úkolu nepřijde. Chystané propouštění totiž znamená, že se citelně omezí i nábor nových posil.

Jestli tahle čára přes rozpočet trápí někoho nejcitelněji, tak jsou to obranní nákupčí, kteří si dlouhodobě stěžují na velký nedostatek odborníků a úprk těch kvalitních. S přicházejícími úsporami je jim jasné, že posilování týmů není reálné.

Pravděpodobně se dnes jeví, že v první vlně bude muset obrana propustit kolem sta lidí, aby alespoň na chvíli uspokojila tužby ministerstva financí. To ale zdaleka nebude konec. Se zvyšujícím se počtem vojáků, který zůstává stále prioritou, budou bobtnat mandatorní výdaje ministerstva a ty rychle zkrotí pouze další propouštění mezi civily.

Čtěte další texty Ondřeje Stratilíka