Menu Zavřít

Sklárna Moser má dalšího nositele rytířského titulu. Mistr Zdeněk Drobný získal francouzský Řád umění a literatury

7. 6. 2024
Autor: Moser

Významné ocenění za své mimořádné umění a schopnosti obdržel tuzemský sklář Zdeněk Drobný. Ve čtvrtek 6. června totiž z rukou francouzského velvyslance v České republice převzal rytířský Řád umění a literatury. Tento prestižní titul od Ministerstva kultury Francie získal jako teprve druhý český sklář, přičemž tím prvním se stal v roce 2020 rytec Tomáš Lesser. Oba zmínění mistři svůj profesní život spojili s karlovarskou sklárnou Moser.

„Stále se s tím nemůžu sžít, že jsem obdržel takto významný řád. Jsem nesmírně šťastný, že putoval právě do Moseru. Myslím teď hlavně na mistry, kteří mě do řemesla zasvětili, a na mladé skláře, se kterými byla radost spolupracovat. Přál bych jim tento pocit jednou v životě zažít,“ uvedl po převzetí ocenění Drobný.

Ziskem prestižního francouzského řádu se tento mistr sklář zařadil mezi významné osobnosti, jakými jsou například prezident a dramatik Václav Havel, filmový režisér Jiří Menzel či spisovatel Bohumil Hrabal. Ze zahraničních osobností získali stejné ocenění také herci Sean Connery, Clint Eastwood, Bruce Willis a George Clooney, herečky Audrey Hepburnová a Meryl Streepová, zpěváci a hudebníci Bono, David Bowie a Bob Dylan, spisovatelé Ray Bradbury a Paulo Coelho či režisér a scenárista Tim Burton.

Pro karlovarskou sklárnu je další ocenění obrovským úspěchem, které vyjadřuje uznání řemeslnému a uměleckému mistrovství jejích sklářů. Zároveň se tím potvrzuje unikátní postavení společnosti Moser mezi nejvýznamnějšími světovými sklárnami.

„Zdeněk Drobný foukal ty nejnáročnější objekty a nápojové soubory včetně těch, které pak putovaly na královské tabule. Sklářství vnímal jako svoje životní poslání, do kterého dával své maximální nasazení. O to více nás potěšilo, že jeho práci ocenilo francouzské ministerstvo,“ uzavřel Pavel Mencl, generální ředitel Moseru.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).