Menu Zavřít

ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 procenta. Hypotéky by díky tomu měly zlevnit

8. 2. 2024
Autor: Depositphotos

Česká národní banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Rada ČNB na svém prvním měnovém zasedání v tomto roce rozhodla také o snížení lombardní a diskontní sazby, a to rovněž o půl procentního bodu na úroveň 7,25, respektive 5,25 procenta.

Podle oslovených odborníků krok ČNB svědčí o tom, že stav tuzemské ekonomiky se zlepšuje. „Poslední data signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme s inflací pod tři procenta,“ řekl hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora.

Dnešní rozhodnutí ČNB každopádně představuje dobrou zprávu pro mnoho tuzemských firem. „Krátkodobě se sníží sazby u komerčních úvěrů, což podnikům zlevní financování. Částečně proto, že přibližně polovina firemních úvěrů se dnes už poskytuje v eurech. Hlavně exportérům by pak mohl pomoci sekundárně vyvolaný tlak na oslabování koruny,“ vysvětlil expert na financování a partner PwC Česká republika Jan Brázda.

Snížení základních úrokových sazeb by mělo přijít vhod i lidem, kteří shánějí vlastní bydlení. Dá se totiž očekávat, že v dohledné době se bude objevovat stále více dostupnějších hypoték. Experti ovšem varují, že situace na realitním trhu pravděpodobně zůstane i nadále komplikovaná.

„Vyšší poptávka po vlastním bydlení ve střednědobém horizontu způsobí další navýšení cen realit. Ty jsou přitom již nyní na nadprůměrně vysoké úrovni, podle únorových dat portálu Realitymix.cz vzrostly meziročně ceny bytů v českých krajských městech o 7,3 procenta. Mnoho lidí si tak i přes nižší úrokové sazby nebude moci kvůli vzrůstajícím cenám bytů pořízení vlastního bydlení dovolit,“ uvedl šéf a zakladatel platformy InvestBay Daniel Rajnoch.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).