Brexit volili nevzdělanci, tvrdí bratr Borise Johnsona

05. října 2016, 16:05  -  krz
05. října 2016, 16:05

Vzájemná souvislost mezi obecnou úrovní vzdělání, nerovností a ochotou hlasovat pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie je lekcí a zároveň příležitostí pro britské univerzity. Tvrdí to Jo Johnson, který stojí v čele úřadu pro vysoké školství, vědu a výzkum na ministerstvu obchodu.

Příliš mnoho Britů podle Jo Johnsona (bratra jednoho ze strůjců brexitu a bývalého starosty Londýna Borise Johnsona) cítilo zklamání a čelilo nerovnému přístupu ke sdílení společenských a ekonomických benefitů. To představuje lekci, které se lze díky brexitu přiučit. Sdělil Johnson podle listu Telegraph během konference konzervativní strany.

Poučení z brexitu?

A učit by se z ní podle toho, co naznačil, měly především britské univerzity. „Existuje vzájemná souvislost mezi vysokoškolskou docházkou, vzděláním obecně a náchylností k volbě brexitu,“ uvedl. Statistické průzkumy ukazují, že pro setrvání v unii hlasovali největší měrou především vysokoškoláci. Podle aktuální zprávy britského institutu Centre for Social Justice stejně volili také příslušníci britské střední a vyšší třídy. Oproti tomu lidé se středoškolským či nižším vzděláním sklouzávali k volbě odchodu z Unie mnohem častěji.

Příležitost tak podle Johnsona brexit otevřel místním vysokým školám, které by se spolu s vládou měly v budoucnu podílet na snahách rozšířit vysokoškolské vzdělání napříč širokými společenskými vrstvami a především jej pak umožnit lidem pocházejícím ze sociálně slabších rodin.

Podle britského listu Spectator pro setrvání v Evropské unii hlasovaly jen tři z padesáti britských oblastí s největší koncentrací nezaměstnaných a jen částečně kvalifikovaných či zcela nekvalifikovaných pracovníků. Pro odchod z unie pak hlasovalo 86 procent britských komunit s vysokou koncentrací manuálně pracujících. V Londýně, kde podle časopisu Atlantic více než dvě třetiny populace disponují bakalářským titulem, jasně zvítězil tábor za setrvání v evropských strukturách.

Univerzitní vzdělání je ve Spojeném království nejdražší na světě a studenti si kvůli němu musí brát půjčky. Podle listu Telegraph za rok na vysoké škole britští studenti průměrně zaplatí devět tisíc liber (217 tisíc korun).


O brexitu čtěte více:

Brexit je šance pro naši přírodu, tvrdí ochránci v čele s Attenboroughem

Vypořádání brexitu přijde každého Brita na libru ročně

Předpověděli brexit. Teď odepisují Hillary


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít