Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Začnou přibývat nezaměstnaní?
Začnou přibývat nezaměstnaní?
Autor: Akcenta cz

Začnou přibývat nezaměstnaní?

11. března, 09:03 - Miroslav Novák
Začnou přibývat nezaměstnaní?
Začnou přibývat nezaměstnaní?
Autor: Akcenta cz
11. března, 09:03

Se zpomalením české ekonomiky se začínají zvyšovat i obavy, že se situace na domácím pracovní trhu začne, co nevidět zhoršovat. Ostatně nárůst obav ze zvýšení nezaměstnanosti je v posledních měsících patrný i z dat Českého statistického úřadu o spotřebitelské důvěře. Jak moc jsou však tyto obavy opodstatněné a lze v průběhu letošního roku opravdu očekávat, že se nezaměstnanost po pěti letech setrvalého poklesu začne zvyšovat?

V aktuálních datech z domácího pracovního trhu zatím nejsou vidět žádné evidentní hrozby. Počet nabízených volných pracovních míst je rekordní a počet nezaměstnaných je na historicky nejnižších úrovních. Široce rozevřené nůžky mezi volnými pracovními místy a nezaměstnanými se promítají do rychlého růstu mezd, který česká ekonomika za posledních deset let nepamatuje. Výsledkem je pokles podílu nezaměstnaných osob těsně nad 3 % v souhrnu za celý loňský rok a dlouhodobě nejnižší míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

Důvody, proč by mělo dojít k rychlému obratu na pracovním trhu, se momentálně hledají obtížně, a to přes skutečnost, že ekonomické vyhlídky Česka nejsou již zdaleka tak optimistické jako ještě před několika čtvrtletími a vývoj v zahraniční také není zrovna ideální. I na začátku letošního roku však převažuje podíl zaměstnavatelů, kteří chtějí nabírat nové zaměstnance nad těmi, kteří je chtějí propouštět.

Velmi dobrým indikátorem toho, že nás na pracovním trhu v nejbližší době pravděpodobně žádné drama nečeká, je vývoj volných pracovních míst. Jejich počet zatím setrvale roste, a to i na začátku letošního roku, kdy činil rekordních 331,5 tisíce. Zatímco zvyšování počtu volných pracovních míst ukazuje na pozitivní vývoj na pracovním trhu, jejich rychlý pokles signalizuje přesný opak.