Vtipy o Putinovi jsou stále černější

Lubomír Heger 30. července, 13:18  -  Lubomír Heger
30. července, 13:18

Ruský politický humor má bohatou tradici a také ruský prezident se stal terčem řady podařených anekdot. Poslední dobou ovšem dostávají poněkud černý nádech.

V době jeho nástupu do prezidentské funkce byly ještě docela bezzubé. V roce 2000 se vyprávěl tento: „Kde jsi byl?“ ptá se Ludmila Putinová chotě, když dorazí ráno v podnapilém stavu. „Naina,“ žvatlá Voloďa. „Jaká Naina? Kdo to je? Mluv!“ „Naina.. na inaugurácii!“

Častým námětem vtipů se stala existence řady časových pásem, která často komplikuje časové určení nějaké události. „Pásem je moc, musíme s tím něco udělat,“ říká Putin na zasedání státní Dumy. „Tuhle jsem poslal gratulaci do Severní Koreje o čtyři hodiny později a kondolenci do Polska o dvě hodiny dříve.“

To byla anekdota z jara 2010. KLDR figuruje i v jiném ruském vtipu, přibližně ze stejné doby. „Vrátí se Kim Čong-il ze zahraniční cesty a hovoří k politbyru: Soudruzi, s tou demokracií to není až tak zlé, jak se říká. Třeba v Moskvě mají dva předsedy – a to je asi tak všechno.“

Po příchodu předsedy č. 2 nastal čas steaků a salátů. Tak se říká jedné z mnoha variant vtipu, v němž Voloďa a Dyma večeřejí v restauraci. „Co si dáte?“ ptá se vrchní. „Steak,“ odpoví Putin. „A co salát?“ „Salát si dá taky steak,“ upřesní Putin.

Po anexi Krymu nastal čas krizí a sankcí. Vtipy začaly být opět lehce bezzubé: “Kreml varoval, že pokud bude Západ dále zvyšovat své sankce, bude Moskva muset reagovat navýšením preferencí svého prezidenta.” Byla to vlastně anekdota - po anexi Krymu vzrostla popularita ruského prezidenta na 86 procent.


Rusům, kteří se neomezí jen na nevinné žertíky, hrozí vězení. Režim je vyslídí na internetu:

Rusko si oblíbilo aplikaci rozpoznávající obličeje. Pronásleduje s ní demonstranty


Jenže s tím se dostavily i hospodářské těžkosti a na scéně se náhle objevila hladová zvířátka: “Ptá se liška vrány se sýrem v zobáku: Ty budeš volit Putina?” Vrána mlčí. Liška opakuje otázku: “Budeš volit Putina?” Vrána stále chytře mlčí. Liška se ale nevzdává: “Budeš volit Putina, nebo ne?” zeptá se již ostřejším hlasem. “Ano,” odpoví ustrašeně vrána a sýr ji vypadne ze zobáku. Liška jej popadne a utíká s ním pryč. “Copak by se něco změnilo, kdybych odpověděla, že ne?” zhodnotí situaci vrána.

Někdy uprostřed bojů o Doněck běží přes ukrajinskou hranici do Ruska pes. “Kam běžíš?” zeptá se jej pohraničník. “Do Ruska, u nás už není co žrát.” O několik dní běží pes zpátky přes hranici na Ukrajinu. “Co se stalo?” nedá pohraničníkovi, aby se nezeptal. “Tam taky není co žrát, ale na Ukrajině se dá alespoň štěkat.”

Zatím poslední anekdota z Ruska je vlastně variací na Rádio Jerevan ze sovětských časů. Vladimir Putin a Donald Trump spolu slavnostně povečeří na banketu během setkání G-20. Po večeři se osmělí americký žurnalista s otázkou na Trumpa: “Pane prezidente, o čem jste spolu celou dobu hovořili?” “Zrovna plánujeme třetí světovou válku,” odvětí Trump. “A jaký bude mít přesný průběh?” “Zabijeme čtyři miliony muslimů a jednoho zubaře.” “Novinář vypadá zmateně: “A proč vlastně zubaře?” Vladimir Putin zaklepe Trumpovi na rameno a vítězoslavně mu zašeptá: “Co jsem ti říkal, Donalde? Na muslimy se nikdo ani nezeptá.”

Jsou ovšem anekdoty nadčasové, které pramení z toho, že Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv si již skoro deset let přehazují funkce prezidenta a premiéra. Ta nejznámější má zhruba tento děj: Píše se rok 2024 a Voloďa s Dymou se probudí na dače. „Héé,“ dí Voloďa. „Nějak už se mi to v hlavě motá. Kdo je teď vlastně prezident a kdo premiér?“ „Húú,“ polkne ztěžka Dyma. „To je jedno. Tak já jsem třeba premiér.“ „Víš co? Když máš tu exekutivní moc, skoč pro pivo,“ rozhodne Voloďa.​

Přečtěte si další komentáře Luboše Hegera:

Občané, k naplňování úkolů zvednout zbraň!

Evropa že není supermarket? A co jiného by měla být, diví se Visegrád

Visegrád nalezl své poslání - bude pátou kolonou EU

Američané zjišťují, že vlastně nepotřebují prezidenta

O Kajínkově nevině rozhodlo referendum na Nově

Džihádisté, ve Francii prohráváte

Google zná vzorec štěstí. Je to rovnice o třech proměnných

Trump vzlétl jako chromý kačer

Související článek:

Putinův státní kapitalismus: navrch huj, uvnitř dotace


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 11 | Průměrné hodnocení: 2.09

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít