Začíná čas zimních pneu: Češi přezouvají zodpovědněji než Němci

01. listopadu 2017, 10:40 - try
01. listopadu 2017, 10:40

Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít na některých vozovkách zimní pneumatiky. Čeští řidiči přezouvají svá auta odpovědně. Podle výzkumu agentury Ipsos přezuje letos na zimní pneumatiky 96 procent českých řidičů. To je výrazně více, než například v sousedním Německu, kde průzkumy dlouhodobě hovoří o více než deseti procentech vozů bez zimních pneumatik.

V polovině října, kdy byl průzkum realizován, mělo na zimní pneumatiky přezuto téměř 15 procent dotázaných řidičů. Dalších 45 % řidičů mělo v plánu přezutí do konce října, dalších 29 procent pak v první polovině listopadu. Později chce letos přezouvat pouze 7,4 % dotázaných. Vůbec neplánuje přezouvat na zimní pneumatiky 3,8 % z tisícovky dotázaných řidičů.


Kdy je pravý čas na přezutí pneumatik ?


Odpovědný přístup k užívání zimních pneumatik mají ženy i muži. S vyšším vzděláním klesá počet osob, které jezdí v zimně na letních pneumatikách: zatímco u vysokoškoláků je to pouze 2,7 % řidičů, u středoškoláků jsou to 4 % osob, u lidí se základním vzděláním pak 4,3 %.

Co říká o zimních pneumatikách zákon
Podle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo na vozovce vzhledem k počasí být může.

Nejvíce řidičů na letních pneumatikách bude podle odpovědí jezdit letos v zimě v Praze (7,8 %), a v Karlovarském kraji (6,3 %).


Jaké další změny přináší 1. listopad 2017:

Dohoda o provedení práce: od listopadu ji už nemůže mít každý

Zákon o EIA se dočkal novely. Posuzování se má zrychlit


„Zatímco v Praze je do určité míry pochopitelná jízda na letních pneumatikách u řidičů, kteří nejezdí mimo hlavní město a v případě zhoršených klimatických podmínek auto nepoužívají, u karlovarských řidičů jde zcela jistě o zbytečné riziko,“ míní obchodní ředitel společnosti Essox Luděk Čermák.

Nad celorepublikovým průměrem podílu řidičů s letními pneumatikami je ještě Moravskoslezský kraj, kde nebude přezouvat 4,4 % řidičů. Ostatní regiony ČR jsou pod celorepublikovým průměrem 3,8 %.

U cizích aut jsme méně pozorní

Odpovědnost českých řidičů lehce klesá v případě nenadálých situací. V případě, že by si v zimním období museli půjčit řidiči z různých důvodů cizí automobil, a ten by nebyl vybaven zimními pneumatikami, by svou plánovanou cestu i na letních pneumatikách odřídilo 30 % dotázaných.


Doporučujeme: Jsou zimní pneumatiky od 1. listopadu povinné? Jen v některých případech


Dalších osm procent „hazardérů“ by takovou jízdu absolvovalo i ve chvíli, kdy by byly zhoršené klimatické podmínky, například by sněžilo.

Přibližně polovina českých řidičů najezdí v zimním období od začátku listopadu do konce března méně než pět tisíc kilometrů. Z této skupiny se rekrutuje nejvíce těch, kteří odmítají přezouvat na zimní pneumatiky.

Čtěte také:

Stát a pojišťovna chtějí naučit Čechy lépe řídit. S umělou inteligencí

Miliony navíc. Úřady konečně mohou pokutovat zahraniční řidičeSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Hry pro příležitostné hráče