Zákon o EIA se dočkal novely. Posuzování se má zrychlit

01. listopadu 2017, 15:14 - try
01. listopadu 2017, 15:14

Novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) vstupuje 1. listopadu v platnost. Cílem novely je urychlení posuzovacího procesu, bez nějž se neobejde prakticky žádná větší stavba, a tím i povolování stavebních záměrů. Jde o první ze dvou krátce po sobě jdoucích novelizací téhož zákona. Tou druhou bude novela stavebního zákona, která mění také zákon EIA, a to s účinností od 1. ledna 2018.

„Od obou novel se očekává zrychlení a zjednodušení procesu posuzování. Ke zrychlení by mělo dojít například díky tomu, že investor bude moci předložit místo oznámení přímo dokumentaci záměru. Opatření proti průtahům a zavedení nových lhůt by také měly pomoci,“ vysvětluje Alžbeta Rosinová z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti.

Riziko: omezí se účast veřejnosti

Zároveň je podle Rosinové třeba uvést, že zrychlení posuzování se často bude dít za cenu zúžení okruhu záměrů, kterými se budou orgány EIA zabývat, a také za cenu omezení účasti veřejnosti.

„Podle našeho názoru by výraznější urychlení přineslo zrychlení dalších fází, především územního a stavebního řízení a zejména povinné sloučení procesu EIA, územního a stavebního řízení, nikoliv pouze jeho současná dobrovolná možnost,“ míní Rosinová.


Jaké další změny přináší 1. listopad 2017:

Dohoda o provedení práce: od listopadu ji už nemůže mít každý

Začíná čas zimních pneu: Češi přezouvají zodpovědněji než Němci


EIA představuje významnou součást povolovacích procesů u záměrů, u kterých je předpoklad, že budou mít negativní vlivy na životní prostředí. Typicky se jedná například o silnice, průmyslové závody, stavby vysokopodlažních budov, elektrárny, ale i o některá vodní díla nebo zařízení k chovu hospodářských zvířat.

Zelená pro investora

Závazné stanovisko EIA má pro investora klíčový význam, neboť pokud by bylo záporné, jedná se o překážku, která brání následnému umístění či povolení záměru. Naopak kladná EIA investorovi dává zelenou.

V případě, že investor získá kladné závazné stanovisko EIA, je toto stanovisko závazným podkladem pro navazující řízení, jimiž jsou například územní čí stavební řízení.

V rámci stanoviska EIA je typicky stanovena řada závazných podmínek, které musí být v dalších fázích povolování zohledněny.

Čtěte také:

Povolovací řízení zrychlí. Zeman podepsal novelu stavebního zákona

ŘSD otevřelo úsek D3 u Veselí nad Lužnicí, auta tam pustí večer

Letiště Vodochody má platný posudek, je blíž rozšíření

Vydejte zákaz stavění na trase Pražského okruhu. Vzkazuje Praha 6 magistrátuSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče