Zásah na Středočeském kraji: policie prověřuje externí smlouvy v úřadu hejtmanky Jermanové - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zásah na Středočeském kraji: policie prověřuje externí smlouvy v úřadu hejtmanky Jermanové

, čtk,
Zásah na Středočeském kraji: policie prověřuje externí smlouvy v úřadu hejtmanky Jermanové
Zdroj: čtk

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od dnešního rána zasahovali na středočeském krajském úřadě. Policisté zřejmě prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil několik milionů korun ročně. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) nevznikla při uzavírání pracovních smluv s externisty žádná pochybení.

Web SeznamZprávy.cz v dubnu napsal, že kraj si najímal externisty na služby obvykle zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Kraj na základě prověřovaných smluv vyplatil za externí služby podle serveru pět milionů korun ročně. Odbor interního auditu prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

„K dnešnímu zásahu v budově krajského úřadu musím říci, že jsem ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Podle ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba policie nikoho nezatkla. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují, ani jaké dokumenty zabavují. Sdílnější nebyl ani mluvčí centrály Jaroslav Ibehej, uvedl pouze, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Více informací podle něj útvar v tuto chvíli neposkytne.

Policie zasahuje i ve Středočeské vědecké knihovně

Podle webu zasahují policisté v souvislosti s případem také ve Středočeské vědecké knihovně Kladno. Na dveřích visí cedule s nápisem: „Dnes je knihovna z technických důvodů pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení.“

Podle zjištění Seznamu středočeský krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků. Jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50.000 korun měsíčně radil hejtmance s odpady. Hejtmanka už dříve namítla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, je podle ní jeho právo a shoda okolností. Důležité je, že je odborníkem a pracuje dobře, dodala Pokorná Jermanová.

Čtěte také:

Hejtmanka Jermanová odmítla, že by měla vliv na Babišovu kauzu střetu zájmů

Středočeský kraj vrátil případ Babišova střetu zájmů do Černošic

Policie zasahovala na ministerstvu pro místní rozvoj. Hledala důkazy k zakázkám CzechTourism

Ohodnoťte tento článek
Diskuze