Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Expert na kyberbezpečnost Martin Půlpán
Expert na kyberbezpečnost Martin Půlpán
Autor: Hynek Glos

Zabezpečení státu je tragické, varuje expert na kyberbezpečnost Půlpán

Ondřej Stratilík 17. února, 12:30  -  Ondřej Stratilík
 Expert na kyberbezpečnost Martin Půlpán
Expert na kyberbezpečnost Martin Půlpán
Autor: Hynek Glos
17. února, 12:30

Jádro firmy Huawei bylo úzce napojené na armádu a čínskou špionážní službu, varuje expert na kyberbezpečnost Martin Půlpán.

Jestli nějaká technologická firma nyní zažívá krizové období, pak je to Huawei. Nemine týden, aby některý západní stát či jeho tajná služba nevarovala před potenciálním nebezpečím čínských technologií, čímž se společnosti stále víc vzdaluje vidina na budování komunikačních sítí za miliardy. Pro zakladatele firmy net.pointers a odborníka na kyberbezpečnost Martina Půlpána není současné dění překvapivé. „Před deseti lety jsme diskutovali s Národním bezpečnostním úřadem o tom, že technologie Huawei jsou nebezpečné. Jejich odpověď byla, že nemůžou zasahovat do volného trhu,“ tvrdí Půlpán v rozhovoru pro týdeník Euro.

Můžou vaši zaměstnanci používat telefony Huawei?

Interně je nepoužíváme, problém je operační systém Android a jeho specifické verze. Před časem jsme jeden čerstvě koupený Huawei testovali v naší laboratoři a zjistili, že tam byla verze Androidu s integrovaným malwarem, který automaticky umožňoval posílat ven informace o vaší geolokaci, obsahy esemesek či seznamy hovorů.

Kam pak tato data odcházejí?

Všechno to jde nějakým šifrovaným kanálem sítí do Číny, ale i jinam. Hackeři se snaží sbírat všechny informace. Díky dnešním technologiím se všechno ukládá do obrovského cloudu. A pak se mezi zdánlivě nesouvisejícími věcmi hledají vazby.

Jak to může vypadat konkrétně?

Používáte nějaké heslo do e-mailu nebo k e-shopu, ale zároveň toto heslo použijete ještě k citlivější službě. Hackeři jsou tímto sociálním inženýringem schopni dobrat se k zajímavým vazbám a vaše heslo zneužít. Například německá firma G Data zjistila, že v určité verzi Androidu, kterou prodávali Huawei, Lenovo a další tři výrobci, byl malware. A ten byl aktivní a fungoval. Týkalo se to pěti milionů přístrojů.

Stalo se něco podobného i v Česku?

Minulý rok s Českou spoři