V Náměšti nad Oslavou havaroval bitevní vrtulník. Stroj je značně poškozen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V Náměšti nad Oslavou havaroval bitevní vrtulník. Stroj je značně poškozen

, čtk,
V Náměšti nad Oslavou havaroval bitevní vrtulník. Stroj je značně poškozen
Zdroj: čtk

Na základně v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku ve středu ráno při vzletu havaroval bojový vrtulník Mi-24. Nikdo nebyl zraněn, nehodou se zabývá vyšetřovací komise.

Podle webu iDnes.cz, který o nehodě informoval, spadl stroj z výšky několika metrů a je značně poškozen. Dvořáková nechtěla o rozsahu poškození před skončením vyšetřování spekulovat.

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Armáda dostala několik strojů Mi-24/35 v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000, starší verze již používala i před tím. Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu miliard korun.

„Dne 28. listopadu v ranních hodinách došlo v prostoru 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou k poruše vrtulníku Mi-24,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. „Incident se obešel bez zranění. Případem se zabývá vyšetřovací komise. Do závěru vyšetřování nebudeme sdělovat bližší podrobnosti,“ dodala.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků tehdy bylo zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit.


Armáda se musí urychleně modernizovat, říká Opata. Počítá i se zapojením umělé inteligence

 Náčelník generálního štábu Aleš Opata


Armádní vrtulníky havarovaly také v roce 2001. V únoru se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky. V říjnu pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.

V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v České republice účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.

Dále čtěte:

Noční odplata se povedla. Afghánská speciální operace po deseti letech očima vojáka

Přispějte nám: armádě chybí sedm miliard na vrtulníky a obrněnce

Bell Helicopter chce stavět vrtulníky v Evropě. Jedná s českým Aerem

Další gripeny pro Česko? Rozhodne se příští rok

14 bitevníků za 1,6 miliardy eur. Slovensko nakoupí americké stíhačky F-16

Ohodnoťte tento článek
Diskuze