Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Studentská okupační stávka v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Studentská okupační stávka v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Autor: čtk

V budově FF UK začala stávka studentů za klima. Vysokoškoláci budou protestovat dva dny

12. listopadu, 16:29 - čtk
 Studentská okupační stávka v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Studentská okupační stávka v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Autor: čtk
12. listopadu, 16:29

V budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy dnes začala studentská okupační stávka za klima. Vysokoškoláci tak po vzoru středoškoláků protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí. Stávka má trvat do středy, studenti chtějí v budově fakulty přespat. Vedení fakulty s tím ale nesouhlasí a chce, aby studenti místo po 22:00 opustili, řekl proděkan Daniel Soukup.

Zástupci iniciativy Univerzity za klima dnes nejdříve před několika desítkami mladých lidí na Palachově náměstí přečetli své prohlášení, ve kterém upozornili, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí. Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Současnou situaci přirovnali k době sametové revoluce před 30 lety. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde by protestující chtěli zůstat přes noc do středy.

Podle proděkana Soukupa vedení fakulty respektuje protest studentů jako vyjádření jejich občanského postoje, trvá ale na tom, aby stávkující v budově zůstali dnes nejdéle do 22:00. „Vedení se domluvilo se zástupci iniciativy, že na noc musí všichni budovu opustit,“ řekl Soukup. „Doufáme, že se to vyřeší v klidu, ale nemůžeme vyloučit, že v případě nutnosti bychom se obrátili na policii,“ dodal. Mluvčí iniciativy Univerzity za klima Kryštof Říha odpoledne řekl, že většina stávkujících studentů je odhodlaná přesto v budově v noci zůstat.

Stávky by se podle odhadu mluvčího iniciativy Kryštofa Říhy mohlo zúčastnit několik stovek studentů z různých vysokých škol. Na filozofické fakultě se protest koná z toho důvodu, že z ní je vidět na sídlo vlády ve Strakově akademii a na sídlo prezidenta na Pražském hradě, vysvětlil. Hlavním požadavkem studentů podle Říhy je, aby vláda začala zavírat uhelné elektrárny.