Umělá inteligence tvoří uvěřitelné fake news. Autoři ji chtějí dát k dispozici veřejnosti - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Umělá inteligence tvoří uvěřitelné fake news. Autoři ji chtějí dát k dispozici veřejnosti

,
Umělá inteligence tvoří uvěřitelné fake news. Autoři ji chtějí dát k dispozici veřejnosti
Zdroj: Profimedia.cz

Vědci z americké University of Washington vytvořili algoritmus Grover, který dokáže vytvořit uvěřitelné fake news, včetně napodobení stylu vybraných médií. Autoři chtějí v rámci boje proti falešným zprávám uvolnit nástroj veřejnosti. Tento krok však může být kontraproduktivní.

Američtí vědci v rámci hledání způsobu, jak si co nejúčinněji poradit s fake news, přišli s nástrojem Grover, který falešné zprávy paradoxně sám generuje. Navíc velice úspěšně. Dezinformace působí velmi důvěryhodně, k tomu dokáží věrně napodobit styl některých známých médií, včetně New York Times, Washington Post či Wired.

Za použití algoritmu vytvořil program například falešnou zprávu o souvislosti mezi očkováním a autismem. Vygeneroval titulek a perex ve stylu New York Times, k tomu doplnil i autora a výtvor opatřil falešným průzkumem od vědců z univerzity v San Diegu.


Sisyfovská práce. Škodlivý obsah z Facebooku nikdy nevymizí, přiznal technologický ředitel


Bojovat proti automaticky generovaným fake news má právě Grover. Podle vědců dokáže algoritmus rozpoznat falešné zprávy vytvořené umělou inteligencí od normálních zpráv napsaných člověkem s úspěšností 73 procent. Zprávy přímo od Groveru dokáže algoritmus zpětně rozlišit s úspěšností 92 procent.

Grover se tak může stát účinným nástrojem v boji proti falešným a poplašným zprávám, v nesprávných rukách by ale mohl naopak sloužit propagandě a šíření dezinformací. Právě tomu ale jdou autoři naproti, když chtějí algoritmus nabídnout volně k dispozici veřejnosti. Podle vlastních slov si uvědomují rizika tohoto kroku, i tak jej ale v rámci války proti fake news chtějí učinit.

Infografika: Facebook, tam kde kvete odpad

Čtěte také:

Kladivo na Facebook a Google. Vláda chystá digitální daň pro internetové giganty

Tažení proti internetovým gigantům pokračuje. Rakousko zavede digitální daň

Spoluzakladatel Facebooku kritizuje Zuckerberga. Vládu USA vyzývá k radikální regulaci firmy

Kdo má zajistit Trumpovo znovuzvolení? Xenofobní senioři na Facebooku