Tažení proti internetovým gigantům pokračuje. Rakousko zavede digitální daň - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tažení proti internetovým gigantům pokračuje. Rakousko zavede digitální daň

, čtk,
Tažení proti internetovým gigantům pokračuje. Rakousko zavede digitální daň
Zdroj: Profimedia.cz

Rakousko hodlá zavést vlastní daň z digitálních služeb, které by podléhaly příjmy velkých internetových firem, jako je například Google, Facebook nebo Amazon. Prohlásil to dnes kancléř Sebastian Kurz. Evropské unii se zatím nepodařilo najít kompromis ohledně nových pravidel pro zdanění digitálních služeb.

„Kromě evropského plánu … podnikneme vlastní národní krok. Zavedeme digitální daň v Rakousku,“ řekl kancléř Kurz. „Cíl je jasný. Zdanit společnosti, jako je Facebook a Amazon, které vydělávají vysoké sumy on-line, ale sotva platí daně,“ dodal.

Na jednání počátkem prosince ministři financí členských zemí Evropské unie nedospěli k dohodě o dani z digitálních příjmů. Spory se vedou o to, zda budou v dani zohledněny pouze příjmy z reklamy na internetu, nebo i prodej uživatelských údajů. Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici později uvedl, že plán zavést celoevropskou daň zůstává na stole.

Na návrhu, který se má v příštím roce stát součástí rakouské daňové reformy, pracuje ministr financí Hartwig Löger. Podrobnosti má oznámit na schůzce kabinetu počátkem ledna.

Rakousko doufalo, že se podaří dosáhnout dohody o zdanění digitálních služeb ještě za jeho předsednictví. Od 1. ledna jej ale předává Rumunsku.

Přečtěte si komentář: Obsah beztrestně nevykradeš

Brífink Jana Novotného

Čtěte také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Lepší než Google: startup Primer zaujal i CIA

Digitální daň v EU zpomalí inovace i hospodářský růst, varují technologické firmy