Uber ve městech snižuje počet nehod pod vlivem alkoholu. Zvyšuje ale konzumaci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Uber ve městech snižuje počet nehod pod vlivem alkoholu. Zvyšuje ale konzumaci

,
Uber ve městech snižuje počet nehod pod vlivem alkoholu. Zvyšuje ale konzumaci
Zdroj: čtk

Alternativní taxislužby jako Uber nebo Lyft zvyšují ve městech konzumaci alkoholu a míru opilství. Vyplývá to ze studie vědců z amerických univerzit. Druhou stranou mince je ale snížení počtu dopravních nehod pod vlivem alkoholu.

Rozvoj alternativních taxislužeb ovlivňuje patologické chování obyvatel. V americkém městě Portland se po příchodu Uberu snížil počet dopravních nehod pod vlivem alkoholu o 62 procent, New York eviduje pokles o 25 až 35 procent.

Odvrácenou stranou jsou častější sklony „osvobozených řidičů“ k nadměrné konzumaci alkoholu. Podle výzkumu vědců z University of Louisville a Georgia State University k tomu skutečně dochází.

Využíváte služeb alternativních taxislužeb?

Z jejich zjištění vyplývá, že ve městech, do kterých se dostal Uber, se zvýšil počet dní, během kterých lidé v měsíci pijí alkohol, o tři procenta. O pět procent se pak v průměru zvedl počet vypitých drinků při jedné příležitosti a o devět procent počet případů nadměrné konzumace alkoholu. V městech s méně rozvinutou sítí veřejné dopravy se případy opilství dokonce zvýšily o 18 až 22 procent.

„Konzumace alkoholu je často společenskou aktivitou. Nástup ridesharingových služeb tak mohl zvýšit množství a frekvenci pití alkoholu jak u uživatelů alternativních taxislužeb, tak i u lidí, kteří je nevyužívají,“ píše se ve studii.

Zjištění amerických vědců podporuje i studie společnosti Journal of Transport and Land z letošního února. Z ní vyplynulo, že hlavním důvodem, proč lidé využívají Uber, je možnost napít se alkoholu.

Dále čtěte:

Recept pro Prahu? San Francisco zřídí úřad pro regulaci elektrických koloběžek

Revoluční služba sdílené ekonomiky: přes celé Německo autem za jedno euro

Airbnb na kolech chce navždy změnit přístup k vlastnictví aut. Okouzlil i Daimler

Uber pokračuje v investicích před vstupem na burzu. Jeho ztráta přesáhla miliardu dolarů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze