Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Hora Kawagarbo, ilustrační foto
Hora Kawagarbo, ilustrační foto
Autor: Bill Smith/dpa/ Profimedia

Třetí pól světa mizí. Ledovce v Asii tají rekordním tempem

17. září, 14:45  -  František Novák
Hora Kawagarbo, ilustrační foto
Hora Kawagarbo, ilustrační foto
Autor: Bill Smith/dpa/ Profimedia
17. září, 14:45

Ledovec Mingjong, který leží v okolí hory Kawagarbo v jihozápadní Číně, je jedním z nejrychleji tajících ledovců na světě. Nachází se ve východní části Tibetské náhorní plošiny, která je spolu s pohořími Himaláj a Hindúkuš považována za „třetí pól“ Země, protože obsahuje největší množství pitné vody mimo oba póly. Je zásobárnou vody až pro 1,6 miliardy lidí.

Problému tání ledovců v Asii se dosud věnovalo méně pozornosti než tání ledu na obou zemských pólech. Přitom zásoba pitné vody, jež je ukryta v ledu těchto horských masivů, je pro další osud lidstva zásadní. Tání „třetího pólu“ světa totiž probíhá velmi rychle. Jako příklad slouží čínský ledovec Mingjong v okolí posvátné hory Kawagarbo vysoké 6740 metrů. Ročně ztratí půl výškového metru ledu.

Nejnovější zpráva klimatického panelu OSN o kryosféře uvádí, že dvě třetiny ledovců v této oblasti zmizí do roku 2100. Přitom ledovce zde zadržují 15 procent globální zásoby pitné vody. I kdyby se podařilo udržet globální oteplování do 1,5 stupně Celsia proti době před průmyslovou revolucí, roztaje třetina asijských ledovců.

Tibetská náhorní plošina se totiž zahřívá až třikrát rychleji než zbytek světa - o tři desetiny stupně Celsia za deset let. Průměrné oteplení světa o 1,5 stupně Celsia tak pro oblast „střechy světa“ znamená více než 4 stupně.