Smrt na Sinaji. Na zahraničních misích ztratila armáda už 30. člověka - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Smrt na Sinaji. Na zahraničních misích ztratila armáda už 30. člověka

,
Smrt na Sinaji. Na zahraničních misích ztratila armáda už 30. člověka
Zdroj: Profimedia.cz

Jednou z obětí nehody vojenského vrtulníku, který se 11. listopadu zřítil v oblasti Sinajského poloostrova, je i sedmadvacetiletá Michaela Tichá.

Podle informací generálního štábu došlo k nehodě helikoptéry Black Hawk patřící k pozorovací misi MFO s osmi lidmi na palubě během zásobovacího letu. Některé zahraniční zdroje však mluví o průzkumném letu kolem ostrova Tiran v Rudém moři.

„Sedm příslušníků mise pád vrtulníku nepřežilo, včetně české rotmistryně Michaely Tiché. Osmý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada. Incident je vyšetřován misí MFO a místními orgány. Rodina vojákyně byla vyrozuměna,“ uvedla ve čtvrtek odpoledne Magdalena Dvořáková, mluvčí generálního štábu.

Podle oficiálních statistik Armády ČR je Michaela Tichá už 30. českým vojákem, který zahynul během nasazení v zahraniční misi. Zároveň je v seznamu první ženou-vojákyní, doteď vojsko v operacích v cizině ztratilo jen muže.

V misi MFO, která od dubna 1982 dohlíží na dodržování mírových smluv mezi Egyptem a Izraelem, působí Česká republika od roku 2009, v roce 2013 pak k důstojníkům ve velitelských strukturách operace přibyl i letecký tým se strojem Casa.